fot. PAP/Darek Delmanowicz

KGP: W pierwszych dwóch dniach akcji „Znicz” zginęło 9 osób, a 185 zostało rannych

W czwartek i piątek doszło do 141 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 185 zostało rannych – wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusze zatrzymali 485 nietrzeźwych kierowców. Do niedzielnego wieczora trwa akcja „Znicz”. Policja apeluje o bezpieczną jazdę.

Jak przekazał podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, tegoroczna akcja „Znicz” rozpoczęła się w czwartek rano, 31 października. Według policyjnych statystyk w ciągu pierwszych dwóch dni doszło do 141 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 185 zostało rannych. W czwartek policjanci zatrzymali też 485 nietrzeźwych kierowców.

W akcji „Znicz”, która potrwa do niedzielnego wieczoru, bierze udział 6 tysięcy 485 policjantów drogówki wspieranych przez funkcjonariuszy innych specjalności oraz Żandarmerię Wojskową. To 1000 więcej niż przed rokiem. Funkcjonariusze będą działali przede wszystkim w okolicach cmentarzy i na drogach dojazdowych do nich.

„W tym roku jest bezpieczniej niż w zeszłym, ponieważ podczas tegorocznej akcji „Znicz” mamy 51 wypadków, 14 ofiar śmiertelnych oraz 45 rannych mniej, niż przed rokiem” – powiedział podinspektor Radosław Kobryś.

Podinspektor Radosław Kobryś wskazywał, że priorytetem tegorocznej akcji „Znicz” będzie regulacja ruchu, aby pojazdy płynniej się przemieszczały.

„Drugim naszym zadaniem będzie reagowanie w szczególności na tych, którzy za nic mają przepisy ruchu drogowego, czyli na te najbardziej agresywne wykroczenia” – powiedział.

Policjanci będą się też przyglądali, jak są przewożeni pasażerowie, sprawdzali stan techniczny i wyposażenie pojazdów.

„Zajrzymy także głęboko w oczy kierowcom, czy przypadkiem nie mamy podejrzenia, że ktoś jedzie na tzw. podwójnym gazie” – zapowiedział Radosław Kobryś.

„Obawialiśmy się rekordu w tym roku, jeśli chodzi o jazdę >>pod wpływem<<. Jednak jak na razie jest lepiej, niż się spodziewaliśmy” – dodał policjant.

Policjanci apelują, żeby przed wyjazdem zadbać o stan techniczny samochodu – sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych, działanie świateł i wycieraczek, ale również zabezpieczyć przed złodziejami pozostawione w tym czasie domy i mieszkania oraz pamiętać o bezpieczeństwie w pobliżu cmentarzy.

Równolegle do akcji „Znicz” trwa trzecia edycja wspólnej akcji informacyjno-edukacyjnej policji, Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tym roku hasło brzmi: „Nie zabijaj – jedź bezpiecznie!”. Jak wskazuje policja, jest to apel do kierowców o przestrzeganie przepisów i przyjęcie współodpowiedzialności za bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Te wszystkie działania wesprze spot przypominający o noszeniu elementów odblaskowych, emitowany na ekranach w całym kraju.

„Apelujemy o świadome i odpowiedzialne zachowanie na drodze, życzliwość i empatię wszystkich uczestników ruchu drogowego” – podkreśla Komenda Główna Policji.

Z danych KGP wynika, że w czasie ubiegłorocznego listopadowego święta, gdy również prowadzono akcję „Znicz”, doszło do 425 wypadków, w których zginęło 57 osób, a 528 zostało rannych. W zeszłym roku policjanci zatrzymali 1299 kierujących pod wpływem alkoholu.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl