U wybrzeży Libii zatonęła łódź z uchodźcami

W czwartek u wybrzeży Libii zatonęła łódź przewożąca głównie uchodźców z Afryki. Jak podają przedstawiciele libijskich władz, mogło zginąć nawet 200 osób. BBC podaje informacje o dwóch łodziach, na których łącznie było ok. 500 osób.

Przedstawiciel sił bezpieczeństwa z miasta Zuwara, skąd wypłynęła jednostka, powiedział, że na pokładzie znajdowało się ok. 400 ludzi. Wielu mogło zostać uwięzionych w ładowni, gdy łódź się wywróciła. Zuwara leży na zachodzie Libii i jest oddalona o ok. 160 km na zachód od Trypolisu.

Do późnego wieczora libijska straż przybrzeżna uratowała 201 osób, z których 147 trafiło do ośrodka dla nielegalnych imigrantów w  mieście Sabrata.

Na pokładzie byli głównie uchodźcy z Afryki subsaharyjskiej, Pakistanu, Syrii, Maroka i Bangladeszu – powiedział przedstawiciel sił bezpieczeństwa. Większość z tych osób ucieka przed konfliktem lub prześladowaniami.

Włoska straż przybrzeżna, która z ramienia Unii Europejskiej koordynuje akcje ratunkowe u wybrzeży Libii, nie była w stanie potwierdzić zatonięcia łodzi.

Z kolei BBC informuje też o drugiej łodzi z Zuwary, które zatonęła.  Jednostka ta wysłała sygnał SOS w czwartek rano; przewoziła ok. 50 osób.

BBC pisze, że w wyniku dwóch incydentów mogło zginąć kilkaset osób. Jeden z mieszkańców powiedział BBC, że do szpitala w Zuwarze zabrano co najmniej sto ciał.

Zuwara, najbardziej wysunięte na zachód miasto przy granicy z Tunezją, to główny punkt wypadowy dla przemytników, którzy na łodziach przewożą imigrantów do Włoch.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl