Kongres USA nie przyjmie zmiany w prawie imigracyjnym?

Amnestia dla nielegalnych imigrantów i zniesienie wiz dla Polaków coraz bardziej mało prawdopodobne. Niewykluczone, że Kongres USA nie przyjmie zmiany w prawie imigracyjnym.

Wiele osób w minioną sobotę wyszło na ulice Stanów by nakłonić przewodniczącego Izby Reprezentantów do poparcia reformy imigracyjnej. Republikanin jednak nie chce dyskutować na ten temat.

Dr hab. Karol Karski – były wiceminister spraw zagranicznych zwraca uwagę, że USA zasłaniają się kwestiami legislacyjnymi, wskazując na potrzebę zmiany prawa. To są jedynie uznaniowe decyzje amerykańskich urzędników w ambasadzie i w konsulatach w Polsce. I tak długo jak będą oni wydawali zbyt wysoki procent odmów, tak długo Polska nie będzie spełniała tych kryteriów. Natomiast należałoby zapytać prezydenta Obamę co obiecywał Polakom w sprawie wiz – akcentuje były wiceminister spraw zagranicznych.

– Okazuje się, że liczne zapewnienia dane polskiemu rządowi są bezwartościowe. Trzeba pamiętać, że nie jest to kwestia, która może być rozwiązana poprzez zmianę prawa amerykańskiego. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami do tego programu podróży bezwizowych wchodzą państwa według pewnych parametrów, tj. procent odmowy przyznania wizy. Tu wystarczy zwykłe polecenie sekretarza stanu, który jest urzędnikiem podległym prezydentowi Obamie informuje dr hab. Karol Karski.

Dr hab. Karol Karski akcentuje, że działania te są sztuczne, a kwestia wymaga rozwiązania na poziomie pragmatyki urzędniczej.

– Polska jest krajem członkowskim UE. Gdyby Polacy chcieli na stałe wyjeżdżać to mieliby o wiele więcej innych możliwości niż wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Wydaje się że te działania są sztuczne. W jakiś dziwny sposób utrzymuje się wysoki odsetek odmów, a to jest kwestia rozwiązania nie na poziomie ustawowym a na poziomie pragmatyki urzędniczej. Obracamy się w błędnym kole w którym nikt nie chce wyzerować tego problemupodsumował dr hab. Karol Karski.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl