Przedstawiciele USA i Rosji spotkają się ws. konfliktu na Ukrainie

W Belgradzie dojdzie dziś do spotkania przedstawicieli USA i Rosji ws. uregulowania konfliktu na Ukrainie. Tematem rozmów ma być wprowadzenie sił pokojowych ONZ na teren Donbasu. Umożliwiłoby to przeprowadzenie tam wyborów lokalnych.

Takie głosowanie przewidziane jest w porozumieniu mińskim. Dokument ten, zawarty pomiędzy Ukrainą, Rosją, Francją oraz Niemcami, miał doprowadzić do rozwiązania konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy.

O przysłanie międzynarodowych sił pokojowych do swojego kraju prezydent Ukrainy Petro Poroszenko prosił Radę Bezpieczeństwa ONZ 20 września tego roku.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk ma nadzieję, że Amerykanie będą w stanie przymusić Rosję do realizacji tego porozumienia, bo – jak zaznaczył – okazuje się, że Niemcy i Francuzi nic w tej sprawie nie zrobili.

– Jeżeli okazałoby się, że doszłoby do tych wyborów, które przewidywały porozumienia (…), jeżeli otworzono by granicę ukraińsko-rosyjską – a więc w ten sposób Ukraina kontrolowałaby już całe swoje terytorium, w tym to, co dzieje się w tych dwóch okręgach – to moim zdaniem sprawy posunęłyby się zdecydowanie do przodu. Czy zakończyłoby to konflikt? Nie wiadomo, ale niewątpliwie byłby to spory postęp – powiedział Zbigniew Kuźmiuk.

Poprzednia rozmowa specjalnego wysłannika USA Kurta Volkera z doradcą prezydenta Rosji Władisławem Surkowem odbyła się w sierpniu tego roku w Mińsku, za zamkniętymi drzwiami. Zdaniem przedstawiciela Departamentu Stanu USA ds. Ukrainy, doszło wtedy do poważnej i szczerej rozmowy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl