Będą odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne?

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych ma zapewnić pacjentom środki prawne, które umożliwią im szybkie uzyskanie odszkodowania w związku z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi. Sejm zajął się w środę projektem ustawy o funduszu kompensacyjnym.

– Ona dotyczy w pierwszej linii tych, którzy zaczepili się na COVID-19, czyli od 26 grudnia 2020 roku. Dotyczy tych, którzy mieli ciężkie powikłania poszczepienne i którzy mieli krótki odczyn anafilaktyczny na Izbie Przyjęć, czy na SOR – powiedział Bolesław Piecha, poseł PiS.

Świadczenie będzie zryczałtowane. Jego wysokość ma być uzależniona od długości pobytu w szpitalu spowodowanego szczepieniem. Dolny limit świadczenia ustanowiono na poziomie 10 tysięcy złotych w przypadku hospitalizacji wynoszącej od 14 do 30 dni, górny zaś w kwocie 100 tys. zł w razie hospitalizacji trwającej powyżej 120 dni. Rekompensata nie jest jednak przewidziana w wypadku zgonu poszczepiennego – wskazał poseł PiS Tomasz Latos.

– Dochodzą do mnie głosy, że taki zapis powinien się znajdować. Jestem akurat innego zdania, można by wtedy powiedzieć, na ile mielibyśmy wycenić śmierć człowieka. W takich sytuacjach powinno być postępowanie sądowe i indywidualne podejście do sprawy – powiedział Tomasz Latos.

Projekt ustawy o funduszu rekompensacyjnym to dobry pomysł, ale spóźniony – uważa poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.

– To wszystko jest za późno, za słabo i co do tego nie ma wątpliwości. Rząd w ogóle nie reagował na czwartą falę epidemii i się do tego kompletnie nie przygotował. Oczywiście to jest krok w dobrym kierunku, ale to jest drobiazg mający przyspieszyć szczepienia w Polsce – zauważył Dariusz Wieczorek, poseł Lewicy.

Projekt ustawy popiera również poseł PSL Paweł Bejda.

– To jest dobry pomysł, bo jeżeli państwo bierze odpowiedzialność za szczepionki, bierze odpowiedzialność za pacjentów, którzy reagują w ten, a nie inny sposób na szczepienia, to również powinno wziąć odpowiedzialność za powikłania, które są po zaszczepieniu się – podkreślił Paweł Bejda, poseł PSL.

Niepożądane odczyny poszczepienne występują według oficjalnych statystyk bardzo rzadko. Do 2 grudnia zarejestrowano ich ponad 16 tysięcy, z czego zweryfikowane zostało 13 tysięcy. Ponad 400 z nich skończyło się hospitalizacją. To około 2,5 procenta. W wojewódzkim szpitalu we Wrocławiu 1350 osób zaszczepionych, 25 osób zgłosiło problemy po szczepieniu – powiedział prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

– To są objawy grypo podobne, bóle w okolicy zaszczepionej kończyny, wzrost temperatury w pierwszej, drugiej dobie do 38 stopni – wskazał prof. Wojciech Witkiewicz.

Zdarzają się także cięższe odczyny poszczepienne – powiedział dyrektor wydziału zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku, Jerzy Karpiński.

– Z tych cięższych objawów to jest na przykład bardzo wysoka temperatura utrzymująca się do 5-7 dni, ale może to być jakaś niewydolność krążeniowo-oddechowa. Natomiast mogą dotknąć niektórych osób, które mają dodatkowe schorzenia i choroby – podkreślił Jerzy Karpiński, dyrektor wydziału zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.

Resort zdrowia poinformował o 33 przypadkach śmierci, które miały miejsce w pierwszych dwóch tygodniach po zaszczepieniu. Jednak ministerstwo zapewnia, że nie ma żadnego przypadku śmierci, który wywołałoby podanie szczepionki. Odczyny poszczepienne pojawiają się głównie bezpośrednio po zaszczepieniu – mówi dyrektor szpitala w Parczewie Konrad Sawicki.

– Zdarza się ewentualnie w pierwszych 15-20 minutach po podaniu szczepienia, zatem to wtedy, kiedy pacjent jest bezpośrednio jeszcze pod obserwacją lekarza. W związku z tym wtedy jesteśmy w stanie weryfikować, czy takie odczyny się pojawiają czy nie – powiedział Konrad Sawicki, dyrektor szpitala w Parczewie.

Świadczeniem kompensacyjnym zostaną objęte działania niepożądane, które wystąpiły w wyniku szczepień wykonanych po 26 grudnia 2020 r. Głównym źródłem finansowania funduszu mają być wpłaty na jego rachunek bankowy, dokonywane przez firmy farmaceutyczne i hurtownie, które zawarły ze Skarbem Państwa umowy na dostawę szczepionek.

 

TV Trwam News

drukuj