fot. pixabay.com

Cypr: Demonstracja przeciwko covidowym ograniczeniom

Tysiące demonstrantów, sprzeciwiających się restrykcjom covidowym na Cyprze, zebrało się w niedzielę przed pałacem prezydenckim, wielu z nich zaatakowało siedzibę lokalnej stacji telewizyjnej, krytykującą działaczy antyszczepionkowych.

Służba prasowa policji poinformowała AFP, że około 5 000 osób zgromadziło się przed pałacem prezydenckim w Nikozji. Prawie połowa z nich przeszła do siedziby kanału telewizyjnego Sigma, podpalając co najmniej jeden samochód i powodując uszkodzenia budynku.

„Tchórzliwy atak miał miejsce w niedzielę wieczorem przed naszą siedzibą w Nikozji” – poinformowała Sigma TV, dodając, że napastnicy rzucili petardy i uszkodzili telewizyjne samochody . Tysiące ludzi, w większości bez masek, zgromadziło się w pobliżu stacji, wymachując transparentami przeciwko szczepionkowym certyfikatom.

Stacja, postrzegana jako zdecydowany krytyk ruchów antyszczepionkowych, była już wcześniej celem protestów przeciwko restrykcjom covidowym w kraju.

Od wtorku i co najmniej do 31 lipca certyfikat szczepień uzyskany trzy tygodnie po pierwszej dawce lub wyzdrowieniu z COVID-19 lub test PCR, lub test antygenowy, trwający mniej niż 72 godziny, będą obowiązkowe, aby wejść na każde spotkanie z udziałem powyżej 20 osób, na zewnątrz lub wewnątrz, z wyjątkiem plaż i aptek. Ma to zachęcić młodych ludzi do szczepień. Ponad 70 proc. populacji kwalifikującej się do szczepienia otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 60 proc. obie dawki.

PAP

drukuj