fot. PAP

Bariery ograniczające dzietność w Polsce

O społecznych, prawnych, rynkowych i kulturowych barierach ograniczających dzietność w Polsce oraz o tym, jak to zmienić – rozmawiać będą uczestnicy konferencji, która odbędzie się  dziś w Senacie RP. W dyskusji udział wezmą też przedstawiciele stowarzyszeń m.in. Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.  

Konferencję zorganizowali senatorowie z komisji Rodziny i Polityki Społecznej. Początek o godz. 10.00.

„W Polsce rodzina i dzieci stały się prywatną sprawą każdego obywatela”-   stwierdziła  Irena Bylicka ze Związku Dużej Rodziny „Trzy Plus”. Tłumaczy, że system podatkowo – ulgowo – zasiłkowy, nie uwzględnia obciążeń finansowych rodziny.

 – Chodzi między innymi o to, że system podatkowy jest przypisany do osoby zarabiającej, bez żadnych ulg jeżeli ma na utrzymaniu żonę i dzieci. To jest twoja prywatna sprawa, masz pięcioro dzieci to masz. W tej chwili przy ustawie śmieciowej toczy się dyskusja, dlaczego osoba mieszkająca sama ma płacić więcej niż osoba obciążona rodziną – powiedziała Irena Bylicka.

Związek Dużej Rodziny „Trzy Plus” proponuje wprowadzenie możliwości odliczenia od podatku kwoty niezbędnej na utrzymanie dziecka. Ponadto postulują, aby projekt każdej ustawy był badany pod kątem skutków dla rodziny. Związek przygotował też Samorządową kartę Dużej Rodziny; przyznaje ona takie uprawnienia jak m.in. ulgi na basen czy wejście do Domów Kultury.

 – W ten sposób koszty utrzymania rodziny odrobinę by spadły, a w zamian z tych obiektów korzystała by większa liczba osób. Z naszych doświadczeń w Grodzisku wynika, że dzięki takiemu rozwiązaniu także obiekty na które jest zniżka są lepiej wykorzystane i przynoszą dodatkowy dochód, mimo zniżek dla dzieci z rodzin wielodzietnych, które z nich korzystają – zaznaczyła Irena Bylicka.

 

Wypowiedź Ireny Bylickiej


Pobierz Pobierz

 

RIRM

 

drukuj