Rolnicy stają w obronie ojczystej ziemi

Przed siedzibą Agencji Nieruchomości Rolnej w Szczecinie  o godzinie 11:00 zachodniopomorscy rolnicy rozpoczynają kolejną akcję protestacyjną. Protest jest wyrazem sprzeciwu wobec działań podejmowanych w ostatnim czasie przez rząd naszego kraju.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, głównymi postulatami są „obrona egzystencji gospodarstw zachodniopomorskich rolników oraz sprzeciw wobec bezmyślnej wyprzedaży ojczystej ziemi prowadzonej wbrew dalekosiężnym interesom naszego państwa”- mówi Edward Kosmal, przewodniczący Solidarności Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników województwa zachodniopomorskiego.

 – Tysiące hektarów jest w rękach obcego kapitału i mamy tutaj konkretne przykłady; są tak zwane słupy, które działają na rzecz osób trzecich. Ten proceder się nasila i jest wielkie niezadowolenie rolników, bo od 3 lat statystycznie nie powiększają się gospodarstwa w województwie zachodnio-pomorskim choć zapotrzebowanie rolników jest bardzo duże. Jest jeszcze jeden problem, problem bezumownych użytkowników, ok. 10 tys. hektarów jest w rękach bezumownych użytkowników. Praktycznie tego nikt nie kontroluje – zaznaczył Edward Kosmal.

Jak dodaje problemów jest jeszcze dużo więcej.

Do tego dochodzą jeszcze inne problemy, a więc składki emerytalne, zdrowotne, obniżenia płatności. Rolnicy w województwie zachodnio-pomorskim stracili 80 mln z tytułu płatności bezpośrednich. Najgorsze jest to, że nie rozmawia się z rolnikami o ich sprawach, i podejmuje się decyzje pod osłoną nocy. To nas bardzo boli i dlatego jest taka determinacja. Sytuacja doszła do takiego punktu, że rolnicy już się nie wycofają. Czekaliśmy dwa miesiące na rozmowy, niestety nie mamy żadnej propozycji ze strony rządu, żeby z nami rozmawiać – powiedział Edward Kosmal.

Nie jest to pierwsza akcja protestacyjna w tym roku. Wcześniej w ramach protestów rolnicy m.in. blokowali przez kilka dni budynek Agencji.

          

Wypowiedź Edwarda Kosmala


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl