Edukacja ukraińskich dzieci w Polsce

Ponad 65 tys. dzieci z Ukrainy jest zapisanych do polskich szkół. Dla uczniów, którzy nie znają naszego języka, otwierane są oddziały przygotowawcze, gdzie mogą się go nauczyć i spędzić czas ze swoimi rówieśnikami.

Do polskich szkół przyjmowani są tylko ci uczniowie z Ukrainy, którzy znają język polski. Zapisało się ich już 65 tys. Liczba ta jednak cały czas rośnie.

– Czekamy na pewną stabilizację sytuacji i wtedy będziemy mogli określić, ilu faktycznie jest tych uczniów. Prawda jest taka, że Ukraińcy nie chcą być poza dużymi miastami, wolą być w dużych miastach, więc tu zdecydowanie mamy najwięcej problemów, ale staramy się, żeby ukraińscy uczniowie przebywali w naprawdę komfortowych warunkach i spokojnie uczyli się języka polskiego – mówiła małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak.

Dla dzieci, które nie mówią po polsku, otwierane są oddziały przygotowawcze. W samym Krakowie jest ich około czterdziestu.

– Spokojnie uczą się języka polskiego, również innych przedmiotów, ale w bardzo niewielkim wymiarze. Mają możliwość spotykać się ze swoimi polskimi rówieśnikami i powoli wchodzić w nasze polskie społeczeństwo – zaznaczyła kurator.

Przebywanie w takich oddziałach we własnym gronie jest dla dzieci z Ukrainy mniej stresujące niż chodzenie do polskich klas. Ci, którzy opanują język polski, też będą mogli od września chodzić do polskich szkół. W obecnej sytuacji – jak podkreślała małopolska kurator oświaty – ważne jest również zadbanie o niezakłócone działanie całego systemu edukacji.

– Staramy się, żeby polskie szkoły i klasy funkcjonowały w bardzo dobrych warunkach i żeby nasi uczniowie nie odczuwali pogorszenia swoich warunków pracy – wskazała Barbara Nowak.

Organizacje pozarządowe mają udostępnić sprzęt do nauki zdalnej dla dzieci przebywających w Polsce, które dalej chcą być w systemie ukraińskim.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl