fot. PAP/Paweł Supernak

B. Spychalski: Relacje Polski i USA są strategiczne i to się nie zmieni

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, Błażej Spychalski, wskazuje, że relacje polsko-amerykańskie są strategiczne od wielu lat i to się nie zmieni. Polityk odniósł się w ten sposób do wyborów prezydenckich w USA.

Amerykańskie media ogłosiły, że Joe Biden, kandydat Demokratów na prezydenta, pokonał ubiegającego się o reelekcję Donalda Trumpa i zostanie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Ostateczne wyniki głosowania we wszystkich stanach będą znane prawdopodobnie za kilka tygodni. Prezydent Donald Trump oświadczył, że wybory jeszcze się nie zakończyły.

Błażej Spychalski zwraca uwagę, że Polska ma dobre relacje zarówno z zapleczem Trumpa, jak i Bidena. Podkreśla, że strategiczne partnerstwa obu krajów są niezmienne bez względu na to, kto rządzi.

– Relacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi mają charakter relacji strategicznych od ponad 30 lat bez względu na to, czy prezydentem w USA był przedstawiciel partii Demokratów, czy partii Republikanów. Podobnie jest po stronie polskiej – bez względu na to, czy w Polsce opcją rządzącą była partia postkomunistyczna, czy postsolidarnościowa, to relacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi były relacjami strategicznymi, one się rozwijają od ponad 30 lat. Jestem przekonany, że tak będzie nadal – zaznacza Błażej Spychalski.

Błażej Spychalski przypomniał też, że dziś prezydent Andrzej Duda ratyfikuje polsko-amerykańską umowę o wzmocnionej współpracy obronnej.

Zakłada ona m.in. stworzenie w Polsce Wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA, czyli jednostki, która będzie odpowiedzialna za dowodzenie Siłami Zbrojnymi USA znajdującymi się na wschodniej flance NATO.

Uroczyste podpisanie umowy odbędzie się o godz. 15.00 w Pałacu Prezydenckim.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl