fot. PAP/Andrzej Lange

B. Kempa: W Unii Europejskiej są równi i równiejsi

Podczas omówienia porządku prac styczniowej sesji plenarnej w Strasburgu europoseł Beata Kempa, w imieniu grupy EKR, zawnioskowała o dodanie do porządku obrad debaty wraz z rezolucją poświęconej brutalnemu tłumieniu protestów we Francji, gdzie w ubiegłym tygodniu francuska żandarmeria brutalnie zaatakowała protestujących przeciwko reformom rządu prawników w Sądzie Apelacyjnym w Paryżu.

Było to już kolejne, po brutalnych pacyfikacjach protestów tzw. „żółtych kamizelek”, nadużycie francuskiego państwa. Zdaniem europosłów EKR takie zachowanie było nie tylko nieproporcjonalne do zagrożenia, ale również uderzało w fundamentalne prawa Unii Europejskiej.

„Przypominam, że prawo do manifestacji i wyrażania swoich poglądów jest fundamentem Unii Europejskiej” – podkreślała europoseł PiS i dodała, że jest ono ujęte m.in. w art. 12 Karty Praw Podstawowych, który gwarantuje każdemu prawo do swobodnego i pokojowego gromadzenia się.

„Władza we Francji używając siły wobec własnych obywateli, prawników, łamie powyższe zasady, do których odwołuje się również Traktat o Unii Europejskiej i Traktat Lizboński” – zauważyła Beata Kempa.

„Sprawdźmy zatem, czy wobec dużych państw Unii, takich jak Francja, stosuje się te same zasady i to samo prawo, co do mniejszych państw, gdzie – przypominam – protesty nie są tłumione. Czy przestrzegana jest zasada równości” – powiedziała.

Ponadto europoseł EKR wystąpiła z wnioskiem o przeprowadzenie głosowania imiennego, aby każdy mógł się jawnie wypowiedzieć, czy popiera fizyczne ataki na bezbronnych prawników we Francji.

Wniosek ten został odrzucony większością głosów.

ECR/radiomaryja.pl

drukuj