fot. pixabay.com

Apel o szybkie procedowanie ustawy uniemożliwiającej cenzurę w internecie

Ordo Iuris oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich apelują do rządu o pilne procedowanie ustawy antycenzorskiej. Projekt zawiera szereg rozwiązań, które mają uniemożliwić dowolne moderowanie treści w internecie.

Rządowa ustawa w sprawie wolności słowa w internecie to odpowiedź na cenzurę, którą coraz częściej stosują globalne portale społecznościowe. 

– Portale są w stanie wykluczyć z debaty publicznej nawet urzędującego prezydenta Stanów Zjednoczonych, nie mówiąc już o polskich dziennikarzach, o ks. abp. Marku Jędraszewskim czy niejednej internetowej telewizji, która wykroczyła poza pewien kanon polityczny – przypomina dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Ordo Iuris.

Instytut wraz ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich apelują do rządu, by jak najszybciej zajął się procedowaniem ustawy.

– Chcemy pokazać, że jest środowisko dziennikarskie, które wspiera rząd i Ministerstwo Sprawiedliwości w inicjatywie mającej doprowadzić do powstania ustawy gwarantującej wolność przepływu informacji w internecie – mówi Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Projekt zakłada powołanie Rady Wolności Słowa oraz możliwość odwołania się od decyzji o blokowaniu treści przez media społecznościowe.

– Nasza ustawa zakłada, że jeśli wypowiadamy się w mediach społecznościowych w sposób, który polski prawodawca określa jako zgodny i zgodność stwierdzą odpowiednie instytucje naszego państwa, to wtedy nie może dochodzić do cenzury – wskazuje wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta.

To, co szczególnie niepokoi, to fakt, że cenzurze w internecie podlegają przede wszystkim treści o konserwatywnym charakterze. Petycja Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Instytutu Ordo Iuris w sprawie szybkiego procedowania ustawy została złożona w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

TV Trwam News

drukuj