Amerykański Chevron zainwestuje 1 mld zł w polskie łupki

Jak napisała jedna z gazet amerykański gigant energetyczny podpisał z PGNiG memorandum o współpracy przy poszukiwaniu gazu łupkowego.

Jednak aby ta współpraca mogła się rozwijać polski rząd musi przyspieszyć prace nad regulacjami prawnymi. Dotychczasowe działania rządu zniechęcają potencjalnych inwestorów.

Przedstawiciele firm, po spotkaniu z nowym ministrem środowiska Maciejem Grabowskim, skrytykowali opieszałość rządu.

Prof. Jan Szyszko, były minister środowiska, mówi, że zainteresowanie międzynarodowych firm to dobra wiadomość, która pokazuje, że Polska posiada duże złoża gazu z łupków. Jednak jak na razie to rząd ociąga się w dostosowaniu prawa w tym zakresie.

 – To jest pocieszająca wiadomość, która świadczy o tym, że duże są zarówno zasoby gazu łupkowego w Polsce, jak i zainteresowanie biznesu. Niepokojące jest natomiast to, że polski rząd ciągle nie przygotował podstaw prawnych do tego, aby te złoża służyły Polsce i narodowi, aby można było rozwijać współpracę międzynarodową dla wspólnych korzyści. Mam nadzieje, że w końcu rząd zacznie myśleć o tym, aby rozwijać państwo, aby działać w jego interesie, a nie ustawiać jakąś politykę energetyczną, w skali Europy i świata, co jest niezwykle krzywdzące dla polski – powiedział prof. Jan Szyszko

Firmy szukające gazu łupkowego sprzeciwiają się powołaniu narodowego operatora kopalin energetycznych; państwowej spółki, która miałaby udział w zyskach z wydobycia.

Prof. Jan Szyszko, dodaje że służy to tylko rozwojowi rządowej biurokracji. Podkreśla równocześnie, że ważniejszą kwestią jest uważne zabezpieczenie zawieranych umów, tak by przynosiły korzyść Polsce.

– Trzeba się naprawdę dobrze przyjrzeć, podpisywanym umową służyły tym którzy chcą inwestować i państwu. W tym zakresie mam pewne wątpliwości czy jesteśmy dobrze przygotowani w sensie praw – dopowiedział były minister środowiska.

Tymczasem dziś w Sopocie rozpocznie się VIII Forum Energetyczne. Głównym tematem będzie – gaz łupkowy. Inne zagadnienia to produkcja i dystrybucja energii elektrycznej, wydobycie, transport i przerobów węglowodorów, a także odnawialne źródła energii.

W trzydniowym spotkaniu wezmą udział m.in. przedstawiciele firm energetycznych, analitycy, eksperci i politycy. Na spotkanie zaproszono również przedstawicieli samorządów lokalnych z województw, na terenie których prowadzi się poszukiwania gaz łupkowego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl