Komisja Europejska w sprawie łupków

Komisja Europejska przyjęła zalecenie dotyczące gazu łupkowego. Chodzi w nim między innymi o zasady stosowania szczelinowania hydraulicznego – techniki, którą wykorzystuje się podczas wydobywania tego surowca.

Brukselscy politycy stale omawiają sprawę efektywnego wykorzystania łupków. Pod lupę brane są przede wszystkim szanse i zagrożenia.

W sprawie gazu łupkowego europejscy liderzy od dawna toczą w Brukseli burzliwe spory. Z jednej strony chce się wykorzystać energetyczną szansę, jaką daje obywatelom Unii ten gaz. Z drugiej, często chce się narzucić krajom członkowskim konkretne obostrzenia w związku z jego eksploatacją.

W 2012 roku Parlament Europejski domagał się sporządzania dokumentów oceny wpływu szczelinowania hydraulicznego na środowisko naturalne. Możliwe wydobycie chemikaliów i skażenie wody – to największe obawy niektórych polityków i mieszkańców Unii. Były nawet protesty pewnych poszkodowanych obywateli. Inny przykład to niemiecki pomysł z moratorium na szczelinowanie hydrauliczne w ich kraju z listopada 2013 roku.

Warto jednak przypomnieć, co powiedział Radiu Maryja europoseł Herbert Reul, właśnie z Niemiec, kilka miesięcy wcześniej (jeszcze przed wyborami w Niemczech). 

– Nie można mówić tylko „nie” dla gazu łupkowego.  Mamy problem z zapewnieniem wystarczającej ilości energii i odpowiednich cen i dlatego istotne jest przyjrzenie się realnym możliwościom wykorzystania gazu łupkowego. Z punktu widzenia przyszłości nie można negować tego źródła – zaznaczył europoseł Herbert Reul.

Kiedy widać spór, czas na jakąś radę. A tutaj „rękę” wyciąga Komisja Europejska i teraz pozostawia krajom Unii swoje zalecenia i zasady, których przestrzeganie, jak mówi komisarz ds. środowiska Janez Potočnik, pomoże państwom członkowskim w rozwiązywaniu problemów związanych z ochroną środowiska i zdrowiem oraz zapewni operatorom i inwestorom przewidywalne warunki prowadzenia działalności.

Komisja Europejska wzywa państwa członkowskie m.in. do „sprawdzania jakości lokalnej wody, powietrza i gleby przed rozpoczęciem szczelinowania, kontroli emisji do atmosfery, w tym emisji gazów cieplarnianych, przez wychwytywanie gazów; do informowania społeczeństwa  o chemikaliach stosowanych w poszczególnych odwiertach oraz zapewnienia, aby operatorzy stosowali najlepsze praktyki przez cały okres realizacji projektu.” – czytamy w komunikacie Komisji.

Europoseł Marek Gróbarczyk mówi, że taka decyzja Komisji Europejskiej to kontra dla tych polityków, którzy w Parlamencie Europejskim wywierają naciski na zahamowanie wydobywania gazu łupkowego.

– Rozsądek, który widzimy w stanowisku KE idzie w parze z decyzjami poszczególnych krajów, przede wszystkim Wielkiej Brytanii, która pomimo ograniczeń zdecydowała się na wydobywanie gazu łupkowego – mówił europoseł Marek Gróbarczyk.

Państwa członkowskie proszone są o zastosowanie zasad w ciągu sześciu miesięcy. Począwszy od grudnia 2014 r., powinny one co roku informować Komisję o wprowadzonych środkach.

Dawid Nahajowski, Bruksela/ RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl