fot. PAP/Marcin Bielecki

Akcja SMOG na polskich drogach

Na polskich drogach trawa policyjna akcja SMOG. Od 6.00 rano około 5 tysięcy funkcjonariuszy przeprowadza działania kontrolno-prewencyjne. Mają one na celu wyeliminowanie z ruchu pojazdów zanieczyszczających powietrze.

Transport, szczególnie na terenie dużych miast, przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza. Dający się wszystkim we znaki smog to również zasługa niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności. Stąd dzisiejsza policyjna Akcja SMOG.

– Funkcjonariusze zwrócą uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, jednak nadrzędnym celem będzie eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób, na przykład poprzez nadmierne zadymienie, wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego – podkreślił Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Taką kontrolę pojazdów ułatwi funkcjonariuszom specjalistyczny sprzęt, taki jak dymomierze i analizatory spalin. Sprawdzane będą także wszystkie niesprawności techniczne, w tym wycieki płynów oraz nadmierny hałas. Ogólnopolska Akcja SMOG rozpoczęła się dziś o 6.00 rano i potrwa do 22.00.

TV Trwam News

drukuj