ABW zatrzymała dwie osoby w sprawie wyłudzeń podatku VAT

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali dwie osoby podejrzane o wyłudzanie podatku VAT za pomocą tzw. karuzeli podatkowej – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Stanisław Żaryn podał, że do zatrzymania Jerzego B. oraz Tomasza W., którzy byli członkami zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku od towarów i usług w obrocie elektroniką, doszło w środę w Warszawie i Styrzyńcu k. Białej Podlaskiej (Lubelskie).

Rzecznik zaznaczył, że to kolejne zatrzymania w sprawie, w której straty Skarbu Państwa szacowane są na co najmniej 70 mln zł. Rozbita grupa przestępcza działała w kraju i za granicą – wyjaśnił. W. był przedstawicielem firmy, która pełniła rolę bufora i sprzedawała sprzęty elektroniczne do firmy będącej ogniwem końcowym tzw. brokerem, której przedstawicielem był B.

W nadzorującej tę sprawę Prokuraturze Okręgowej w Zamościu obu mężczyznom postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzenia podatku VAT. Prokuratura zastosowała wobec nich poręczenie majątkowe – 200 tys. zł dla B. i 150 tys. zł dla W.

W śledztwie dotyczącym tej karuzeli firm, które wyłudzały podatek VAT zarzutami w tej sprawie objęte są 34 osoby – zaznaczył Stanisław Żaryn.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl