W. Buda: projekt noweli ustawy o SN traktujemy jako akt kapitulacji

Traktujemy to jako akt kapitulacji – powiedział poseł Waldemar Buda z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka odnosząc się do projektu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, który wczoraj przedstawiła I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Według niej, konieczne jest pokazanie, że zamierzenia prezydenta i partii rządzącej można zrealizować w sposób konstytucyjny.  

Małgorzata Gersdorf wskazała również, że przedstawiony przez nią projekt został zaprezentowany w ramach opiniowania aktów prawnych.

Poseł Waldemar Buda zaznaczył, że część z zaproponowanych przepisów to powielenie wcześniejszych propozycji Prawa i Sprawiedliwości, ale z pominięciem regulacji dotyczących samych sędziów.

– W mojej ocenie, to są warunki kapitulacji. To jest pokazanie, że wiele z tych rzeczy, o których mówiło się dotychczas, nie było do końca prawdziwych, jeżeli chodzi o zgodność z konstytucją. Chce się coś dla siebie ugrać i doprowadzić do sytuacji, gdzie większość sędziów pozostanie na swoich stanowiskach w Sądzie Najwyższym. Oceniam to w ten sposób, że są to powielone postulaty, które proponowaliśmy, a zawarte są teraz w projekcie prezydenckim poza tymi, które dotyczą samych sędziów. Akceptujemy to, że ktoś przepisał nasze rozwiązania, natomiast pominął kilka bardzo istotnych, zatem jest to dla nas niewystarczające. Traktujemy to jako warunki kapitulacji – wskazał poseł. 

Przedstawiony przez Małgorzatę Gersdorf projekt zakłada m.in. powołanie w Sądzie Najwyższym Izby Dyscyplinarnej do prowadzenia „dyscyplinarek” sędziów. Sprawy te byłyby prowadzone w nowej izbie przy udziale ławników wybieranych przez Sejm.

Wśród propozycji jest także utworzenie przy Sądzie Najwyższym urzędu Rzecznika Sprawiedliwości Społecznej, który mógłby m.in. w nadzwyczajnym trybie zaskarżać do SN prawomocne wyroki sądów.

Najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu Sejmu ruszą prace nad prezydenckimi projektami ustaw o KRS i SN.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl