fot. flickr.com

Absolwenci szkół górniczych nie znajdą pracy w KW

Kompania Węglowa, największy śląski pracodawca, wstrzymuje przyjęcia absolwentów szkół górniczych – informuje „Nasz Dziennik”. To efekt kłopotów branży i wynikający z nich brak pracy dla absolwentów. Może to doprowadzić do likwidacji szkół górniczych.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, powiedział, że walka z górnictwem odbywa się poprzez zmniejszenie liczby wykwalifikowanych pracowników.

– To się zaczęło w latach ’90. Chcieli rozprawić się z górnictwem w taki sposób, że pozamykano szkoły górnicze, technikę również. Teraz jest podobnie. Państwo nie łoży na szkoły górnicze. W najbliższych tygodniach czy miesiącach – kiedy będziemy pracować nad nowym programem rozwoju polskiego górnictwa – zobaczymy czy rzeczywiście działania dotyczące niby polskiego rozwoju górnictwa węgla kamiennego mają swoje podstawy i możemy mówić o rozwoju. To takie pozorne rozmowy na temat rozwoju górnictwa – powiedział Kazimierz Grajcarek.

Poseł Grzegorz Tobiszowski z sejmowej Komisji Gospodarki zwraca uwagę, że w sektorze górniczym brakuje także kadry menadżerskiej.

– Mamy dzisiaj nie tylko rozchwianą sytuację, jeśli chodzi o szkolenie osób, które chcą pracować w górnictwie, ale mamy również problem w przypadku tych, którzy powinni być przygotowywani jako menadżerowie do zarządzania kopalniami, spółkami węglowymi. Ta wiedza to nie jest tylko zdobycie pewnych informacji na studiach czy w szkole, ale to również stworzenie pewnej możliwości nabywania na bazie umiejętności pewnych certyfikatów, by następnie móc zarządzać sektorem węgla kamiennego – zauważa Grzegorz Tobiszowski.

Kompania Węglowa współpracuje obecnie z 18 szkołami.

RIRM

drukuj