A. Duda: Prezydent powinien szanować miejsca i tradycje ważne dla Polski i Polaków

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w obchodach Święta Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce. Podczas uroczystości powiedział, że prezydent RP jako ten, który jest najwyższym przedstawicielem polskiego państwa, powinien szanować te miejsca i te tradycje, które są ważne dla Polski i dla polskich obywateli.

Prezydent Andrzej Duda wskazał również na potrzebę szukania „elementów wspólnych” w społeczeństwie, niezależnie od wyznania czy narodowości.

– Jeżeli prezydent Rzeczypospolitej ma jakieś zadanie, to z całą pewnością jednym z najważniejszych jest to, aby właśnie w społeczeństwie polskim, wśród obywateli naszego kraju – niezależnie od ich narodowości, niezależnie od ich wyznania – szukać elementów wspólnych, szukać tego, co powoduje, że jesteśmy wspólnotą. Mówiłem o tym wielokrotnie i powtarzam to także dziś: Wierzę w to, że będziemy umieli tę wspólnotę – nawet mimo różnic – budować. Nawet jeżeli są różnice, najistotniejszy jest wzajemny szacunek. Ja te wyrazy szacunku dziś wszystkim, z tego miejsca, oddaję – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Od zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy prezydent otrzymał w prezencie ikonę przedstawiającą scenę Przemienienia Pańskiego. Metropolita dostał od prezydenta zdobiony prawosławny krzyż.

Uroczystości Przemienienia Pańskiego gromadzą kilkadziesiąt tysięcy wiernych. To najważniejsza w roku uroczystość na Świętej Górze Grabarce.

Jedna ze stacji telewizyjnych podała, że przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują swoich wiernych na 450-500 tys. osób. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z ubiegłorocznego spisu powszechnego przynależność do kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Cerkiew dane te uznaje za niemiarodajne.

RIRM

drukuj