fot. PAP/Tomasz Gzell

96. rocznica ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza

We wtorek obchodzimy 96. rocznicę ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty apel z udziałem ministra obrony narodowej oraz szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

2 listopada 1925 roku w Grobie Nieznanego Żołnierza na pl. Saskim w Warszawie złożono szczątki bezimiennego obrońcy Lwowa z 1918 r. Grób jest symbolem walk o wolność Ojczyzny i miejscem najważniejszych uroczystości państwowych.

https://twitter.com/Kombatanci/status/1455508766842044417

Szef resortu obrony, Mariusz Błaszczak, podkreślał symboliczne znaczenie tego miejsca. Jak wskazał, to przy Grobie Nieznanego Żołnierza gromadzą się Polacy w święta narodowe, to tutaj przybywają międzynarodowe delegacje i tutaj odbywają się najważniejsze święta Wojska Polskiego.

– Bardzo ważną rolę 96 lat temu odegrała matka, która utraciła swego syna, obrońcę Lwowa, Jadwiga Zarugiewiczowa. To właśnie ona wskazała bezimienny grób żołnierza, który to grób został przeniesiony tu, do Warszawy. To właśnie ten symbol pamięci, ten symbol miłości – miłości matczynej, ale też miłości do Ojczyzny, do Polski, bardzo mocno utkwił w naszej pamięci – mówił szef MON.

Minister obrony dodał, że dziś, w Dniu Zadusznym, modlimy się za wszystkich żołnierzy, którzy oddali życie za Ojczyznę. Po uroczystości przy Grobie odbyła się ceremonia złożenia kwiatów przed tablicą upamiętniającą Jadwigę Zarugiewiczową, matkę Konstantego, uczestnika walk poległego pod Zadwórzem, która z 3 trumien wybrała nieznanego żołnierza. Tablica ta znajduje się na ścianie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl