fot. PAP/Rafał Guz

Warszawa: Obchody 94. rocznicy ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza

W Warszawie odbyły się obchody 94. rocznicy ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza. Uroczystości rozpoczęto odczytaniem Aktu Ustanowienia, po którym salwę honorową oddał pododdział pułku reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Złożono kwiaty na płycie Grobu, odbyła się też defilada.

List do uczestników skierował minister obrony Mariusz Błaszczak, a przemówienie okolicznościowe wygłosił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Łączy nas dzisiaj pamięć i wdzięczność wobec kilkunastu pokoleń polskich rycerzy i żołnierzy, zawsze gotowych bronić ojczyzny – powiedział minister Jan Józef Kasprzyk.

– Przywołujemy dzisiaj tych dzielnych wojów spod Cedynii i rycerzy spod Płowców i Grunwaldu, rycerzy spod Kircholmu, Kłuszyna i Olszy; tych, którzy przez blisko półtora wieku walczyli o przywrócenie Polski na mapy świata, poczynając od konfederatów barskich, poprzez żołnierzy naczelnika Tadeusza Kościuszki, powstańców listopadowych i styczniowych, po legionistów Józefa Piłsudskiego i żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej oraz broniących ojczyzny w 1920 roku; aż wreszcie o tych, którzy jako żołnierze polskiego państwa podziemnego, żołnierze przelewający krew na wszystkich frontach II wojny światowej udowadniali, że bez wolnej Polski nie ma wolnej Europy i wolnego świata – mówił Jan Józef Kasprzyk.

Z kolei szef MON-u Mariusz Błaszczak napisał, że „celebrując 94. rocznicę ustanowienia Grobu dajemy wyraz naszej tożsamości i czci dla historii Polski i jej bohaterów”.

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie płonie wieczny znicz. Służbę pełni warta honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. W święta państwowe odbywa się jej uroczysta zmiana z udziałem najwyższych władz państwa.

RIRM/TV Trwam News

drukuj