78 lat temu podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow

23 sierpnia 1939 r. doszło do podpisania sowiecko-niemieckiego paktu o nieagresji znanego jako pakt Ribbentrop-Mołotow. Wraz z traktatem podpisany został tajny protokół dodatkowy, w którym zawarto informacje na temat podziału pomiędzy oboma krajami m.in. terytorium Polski.

W protokole zapisano: „W wypadku terytorialnych i politycznych przekształceń na terenach należących do Państwa Polskiego granica stref interesów Niemiec i ZSRS przebiegać będzie w przybliżeniu po linii rzek Narwi, Wisły i Sanu”.

Prof. Mieczysław Ryba, historyk, zauważa, że nazwa paktu, głosząca, że miał to być pakt o nieagresji była myląca, gdyż w rzeczywistości chodziło o podział wpływów w Europie.

– To był pakt o agresji w stosunku do krajów środkowoeuropejskich, w szczególności Polski. (…) Cała ta nazwa była zupełnie myląca, zresztą celowo tak zrobiono. Niemcy i Rosjanie od praktycznie 1922 roku współpracowali, zwłaszcza na poziomie militarnym, będąc niezadowolonymi z ustaleń Traktatu Wersalskiego. W momencie, kiedy Polska starała się prowadzić politykę suwerenną, właśnie do tej współpracy wrócono w 1939 roku, i wrócono do tej tradycji rozbiorowej – wyjaśnia historyk.

„Pakt o nieagresji” podpisany został w Moskwie w obecności Józefa Stalina przez ministra spraw zagranicznych Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesława Mołotowa.

Dziś obchodzony jest także Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu poświęcony ofiarom obu terrorów. Wspomnienie to ustanowił Parlament Europejski. Po raz pierwszy obchodzono je w 2009 r.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl