fot. PAP/EPA

Lider „Alternatywy dla Niemiec” ocenił, że zawarcie paktu Ribbentrop-Mołotow było słuszną decyzją, sugerując, iż Polska ponosi winę za porozumienie J. Stalina z A. Hitlerem. Prof. W. Polak: To wypowiedź skandaliczna i głupia

Jest to wypowiedź skandaliczna i głupia. Skandaliczna pod tym względem, że rehabilituje władzę nazistowskie, stalinowskie, które zawarły zbrodniczy spisek przeciwko Polsce. Ostatecznie zaowocował on wybuchem II wojny światowej i olbrzymią ilością ofiar. Trzeba podkreślić, że II wojna światowa wybuchła w 1939 roku właśnie w wyniku spisku nazistowsko-komunistycznego – powiedział prof. Wojciech Polak, historyk, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Lider „Alternatywy dla Niemiec” w Bundestagu Alexander Gauland ocenił, że zawarcie paktu Ribbentrop-Mołotow było słuszną decyzją z punktu widzenia realizmu politycznego. Jednocześnie polityk zasugerował, że to nasz kraj ponosi winę za porozumienie Józefa Stalina z Adolfem Hitlerem.

W ocenie Alexandra Gaulanda Polska nie chciała tolerować na swoim terytorium wojsk sowieckich, co uniemożliwiło porozumienie Związku Radzieckiego z Zachodem.

– Sowieci wejść, to by weszli, ale wyjść, to by nie wyszli. Wiadome było, że wejście Sowietów poskutkowałoby utratą Kresów Wschodnich przez Polskę. Mieliśmy dobrowolnie pozbawić się połowy terytorium? Wejście Sowietów na ziemie polskie oznaczałoby praktycznie okupację, gwałty, morderstwa, bo to była po prostu dzicz – wskazał prof. Wojciech Polak.

Historyk podkreślił, że mamy do czynienia z kolejną skandaliczną wypowiedzią, której celem jest wybielanie historii Niemiec.

– Jest to wypowiedź skandaliczna i głupia. Skandaliczna pod tym względem, że rehabilituje władzę nazistowskie, stalinowskie, które zawarły zbrodniczy spisek przeciwko Polsce. Ostatecznie zaowocował on wybuchem II wojny światowej i olbrzymią ilością ofiar. Trzeba podkreślić, że II wojna światowa wybuchła w 1939 roku właśnie w wyniku spisku nazistowsko-komunistycznego – mówił wykładowca akademicki.

Przypomniał też, że realizacja założeń paktu Ribbentrop-Mołotow przyczyniła się do wybuchu II wojny światowej.

– Teraz próbują umniejszać znaczenie paktu i zaczynają twierdzić, iż był on czymś pozytywnym. Świadczy to o bardzo złych przemianach w świadomości niemieckiej. Może to nasuwać pewne analogie do ówczesności, bo Niemcy coraz bardziej zaczynają popierać Rosję w polityce Władimira Putina, która także jest polityką zbrodniczą. Widać to chociażby w kontekście Ukrainy czy Gruzji – powiedział prof. Wojciech Polak.

Historyk zwrócił też uwagę, że w Niemczech od dłuższego czasu prowadzona jest polityka wybielania historii III Rzeszy. W tym kontekście historyk przytoczył m.in. wypowiedzi o „rycerskości żołnierzy Wehrmachtu”.

RIRM

drukuj