(fot.PAP/EPA)

67. sesja ONZ

W Nowym Jorku po południu rozpoczyna się 67. doroczna sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ z udziałem ponad 120 prezydentów, premierów i monarchów.

Wśród przedstawicieli 193 państw będą m.in.: prezydent RP Bronisław Komorowski i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Przemówienia wygłoszą m.in. sekretarz generalny ONZ, prezydenci USA Barack Obama, Brazylii Dilma Rousseff, Francji Francois Hollande oraz Nigerii Goodluck Jonathan. Przemówienie prezydenta Komorowskiego zaplanowane jest na środę.

Według obserwatorów tematykę sesji, która potrwa do 1 października, zdominuje sytuacja na szeroko rozumianym Bliskim Wschodzie – protesty antyamerykańskie w krajach arabskich po filmie krytycznym wobec islamu, kryzys w Syrii, impas w konflikcie izraelsko-palestyńskim i napięcie w stosunkach USA i Izraela z Iranem w związku z irańskim programem nuklearnym. Tematami spotkań będą m.in. zmiany klimatyczne i zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo żywnościowe, rola mediacji, rozbrojenie, ład światowy.

Wczoraj Zgromadzenie Ogólne omawiało tematykę rządów prawa na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej oraz wzmacnianie praworządności.

 

RIRM/PAP

drukuj