fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

3/4 Polaków myśli o wyjeździe na święta

Tegoroczne Boże Narodzenie najczęściej spędzimy z rodziną, ale niekoniecznie we własnym domu. Moda na świąteczne wyjazdy jest coraz bardziej widoczna nad Wisłą – czytamy w dzienniku „Rzeczpospolita”.

Z raportu przygotowanego przez Kantar TNS Polska na zlecenie TNS Travel „Wyjazdy świąteczne Polaków” wynika, że w ostatnich dwóch latach wydaliśmy na taką formę spędzania Bożego Narodzenia 8 mld zł. Aż 7 mln osób wyjechało z domu w tym czasie. Średni koszt świątecznego wyjazdu to 1,3 tys. zł. I wcale nie musi być taniej w Polsce niż poza jej granicami.

„Coraz częściej Polacy traktują okres Bożego Narodzenia jako czas, gdy w rodzinnym gronie mogą oderwać się od pracy i odpocząć. Wyniki naszych badań pokazują, że aż 75 proc. respondentów nawet jeśli nie wyjedzie w tym roku, to taki wyjazd rozważa w przyszłości” – mówi prezes LOT Travel Michał Leman.

Z badań wynika jednak, że osiem na dziesięć osób, które spędzają święta poza domem, zostaje w tym czasie w kraju – u rodziny, znajomych, bądź nocuje w hotelach czy pensjonatach. Główne powody wyjazdów to przede wszystkim większy kontakt z rodziną, konieczność „naładowania akumulatorów” czy też prosta niechęć do spędzania świąt w kuchni.

PAP/RIRM

drukuj