Trwa akcja „Rodacy Bohaterom”

Pod hasłem „Rodacy Bohaterom” z inicjatywy Stowarzyszenia Odra-Niemen w całym kraju trwa akcja zbierania funduszy na bożonarodzeniowe paczki dla polskich kombatantów na Kresach.

Do polskich kombatantów mają trafić potrzebne produkty spożywcze, w tym m.in. warzywa i owoce, kasza, makaron, cukier, a także konserwy mięsne bądź rybne. Zbiórka trwa od 15 listopada. Jej celem jest upamiętnienie osób, które walczyły o wolność Ojczyzny, a z różnych powodów – m.in. na skutek przebywania do 1956 toku w łagrach stalinowskich – pozostały po wojnie za wschodnią granicą. O szczegółach mówi Jacek Świs ze Stowarzyszenia Traugutt.org.

– Akcja nazywa się „Rodacy Bohaterom” i polega na zbiórce świątecznej – zbiórce żywności, która trafia do naszych rodaków, kombatantów z Armii Krajowej i innych środowisk niepodległościowych, mieszkających nadal na terenie obecnej Litwy, Białorusi i Ukrainy. Staramy się – i organizatorzy tej akcji – tak docierać z pomocą, aby bezpośrednio trafiała ona do adresatów. Przez to tym spotkaniom towarzyszą długie rozmowy, wspominanie o tym, jak walczyć o polskość na Kresach nadal, bo to jest codzienna walka – wyjaśnia Jacek Świs.

Zbiórkę żywności dla kombatantów zainicjowało Stowarzyszenie Odra Niemen z Wrocławia. Codzienna działalność wolontariuszy obejmuje m.in. renowację polskich cmentarzy na Kresach, a także pomoc socjalną i zdrowotną dla weteranów oraz ich rodzin. Ale to nie jedyna tego typu akcja w Polsce. Na rzecz kombatantów dary zbierane są również pod hasłem „Paczka dla Bohatera”.

– W tym roku mamy 30 miast, które biorą udział i to jest w Polsce. Oprócz tego pomagają nam miasta zza granicy, tam gdzie mieszkają Polacy, którym nie jest obojętny los kombatantów. Większość z nich mieszka w dość trudnych warunkach i to jest bardzo przykre, bo tyle zrobili dla nas, a teraz są zapomniani – mówi Marzena Kacprzak – koordynator akcji „Paczka dla Bohatera” w Krakowie.

Paczka zawiera niezbędne produkty żywnościowe, słodycze, środki czystości, do higieny, a także kartki świąteczne i rysunki wykonane przez dzieci. W zbiórce biorą udział osoby prywatne, szkoły czy instytucje publiczne.

W akcji „Paczka dla Bohatera” nie chodzi tylko o zebranie produktów i dostarczenie ich do adresatów. Chodzi o kontakt  z drugim człowiekiem. Jednak nie do wszystkich kombatantów jest łatwo dotrzeć.

– Zgłaszamy się do związków kombatanckich i oni podają nam listy swoich kombatantów, którzy są w potrzebie. Czasami ciężko do nich dotrzeć, bo zmieniają adresy albo pierwszy raz ciężko im nam zaufać – wyjaśnia Marzena Kacprzak.

Taka wizyta ma zbliżyć młode pokolenie do bohaterów i przyczynić się do częstszego kontaktu, również w ciągu roku.

– My nie będziemy kurierami. To nie jest dostarczenie przesyłki. Przede wszystkim tym starszym ludziom, bohaterom naszej akcji często największym prezentem jest poświęcony czas. Poświęcony czas, chwila rozmowy, wysłuchanie ich historii, a produkty, wiadomo, zawsze troszeczkę pomogą w ich niełatwym, niestety, życiu – zaznacza Grzegorz Pyka, prezes stowarzyszenia historycznego „Feldgrau”.

Prawdziwi bohaterowie swoją nierzadko ciężką sytuację życiową znoszą po cichu. Nie zapominajmy, zwłaszcza w okresie świątecznym, o tych, którzy kiedyś naprawdę walczyli o wolną Polskę.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl