Szczecin: rusza zbiórka darów dla Polaków na Kresach

Żywność, artykuły chemiczne, a także odzież od najbliższego poniedziałku będą zbierali w Szczecinie organizatorzy akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. Dary przed świętami trafią do Polaków żyjących w rejonie miasta Soleczniki na Litwie.

Chętni do wsparcia akcji mogą przynosić do wyznaczonych punktów żywność z długą datą ważności, słodycze, środki czystości, ale także przybory szkolne, które trafią do polskich szkół i pieniądze na zakup potrzebnych artykułów.

Akcja pomocy dla rodaków na Kresach często w trudnej sytuacji materialnej to odruch serca – mówi organizator akcji Wojciech Woźniak.

„Będąc na Wileńszczyźnie spotkałem Polaków, którzy dziesiątki lat w trudnych warunkach, ale w piękny sposób przechowują kulturę i tradycję polską. Zaimponowali mi tym, a że duża ich część żyje w trudnych warunkach, postanowiłem im pomóc” – dodaje Wojciech Woźniak.

Pomysł akcji narodził się po ubiegłorocznej pielgrzymce Suwałki – Wilno, w której szła m.in. grupa ze Szczecina. Na Wileńszczyźnie polscy pielgrzymi spotkali mieszkających rodaków, którzy witali ich kwiatami i często – sami niewiele mając – ofiarowali im posiłki.

„W tym roku chcemy zorganizować minimum 600 paczek, które przed świętami trafią do Polaków mieszkających w rejonie miejscowości Soleczniki. Oprócz paczek dla rodzin, przygotujemy jeszcze paczki dla dzieci, w których będą słodycze i zabawki” – powiedział Wojciech Woźniak.

Podczas ubiegłorocznej akcji pomocy udało się zgromadzić 34 tys. zł od darczyńców z kraju i zagranicy i zebrać sześć ton darów, które trafiły później do potrzebujących.

Akcja świątecznej pomocy zatacza coraz szersze kręgi – mówi Woźniak.

„Ostatni przedsiębiorca z Wrocławia zadeklarował, że stworzy paczkę i wyślę ją na Kresy w ramach naszej akcji. Po kilku dniach zadzwonił do mnie jeszcze raz i powiedział, że wraz z innymi przedsiębiorcami zdecydowali się wysłać z Wrocławia cały samochód z darami do polskiej szkoły w Rakańcach. Tak w kilka dni z jednej paczki zrobił się ich cały samochód” – dodał Wojciech Woźniak.

Zbiórka darów potrwa od 2 listopada do 14 grudnia. Można je przynosić m.in. do Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na ul. Wieniawskiego, a także do kilkunastu innych miejsc w Szczecinie. Akcję można wspierać wpłacając pieniądze na specjalne konto Caritas. Szczegóły na stronie internetowej http://rodakomnakresach.pl/szczecin/.

Współorganizatorami akcji są: Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, a także Łukasz Szełemej. Akcję wsparła małżonka prezydenta Andrzeja Dudy Agata Kornhauser-Duda, para prezydencka ma także przygotować jedną z paczek.

PAP/RIRM

drukuj