PŻM powiększa flotę

M/s „Skawa”, m/s „Gdynia” oraz m/s „Ina” produkowane w chińskich stoczniach dołączyły do floty Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM) w Szczecinie.

„Skawa” i „Ina” są masowcami o nośności 16.600 DWT. Statki wybudowane zostały przez stocznię Sanfu w Taizhou. „Skawę” ochrzciła Bożena Sikorzyńska z Żeglugi. Pierwszą podróżą tego masowca dowodzi kpt. ż.w. Zbyszko Duszak. Masowca „Ina”, który jest 80. statkiem PŻM, do Polski prowadzi kpt. ż.w. Zbigniew Rogowski.

„Gdynia” jest siedemnastym masowcem z serii 38-tysięczników wyprodukowanych w stoczni Xingang w Tianjin. Jej kapitanem w rejsie do Polski jest kpt. ż.w. Jacek Skowroński.

Szczeciński armator planuje w tym roku odebrać z chińskich stoczni 13 nowych masowców.

Do tej pory w 2012 r. weszło do eksploatacji: siedem statków o nośności 16.600 DWT – m/s „Narew”, m/s „Raba”, m/s „Olza”, m/s „Prosna”, m/s „San”, m/s „Skawa”, m/s „Ina”; dwa statki o nośności 30.000 DWT (tzw. jeziorowce) – m/s „Solina” oraz m/s „Mamry”; trzy statki o nośności 38.000 DWT – m/s „Szczecin”, m/s „Koszalin” oraz m/s „Gdynia”.

Polska Żegluga Morska w Szczecinie jest największym polskim armatorem i jednocześnie jednym z największych w Europie. W jej flocie znajdują się masowce, siarkowce oraz promy.

drukuj