fot. Monika Bilska

19 czerwca video-szczyt UE ws. przyszłego unijnego budżetu i funduszu odbudowy

19 czerwca ma się odbyć video-szczyt Unii Europejskiej w sprawie przyszłego unijnego budżetu i funduszu odbudowy – poinformował Barend Leyts, rzecznik szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela.

Ma to być przygotowanie do kolejnego szczytu Unii Europejskiej w późniejszym terminie. A ten, o ile będzie to możliwe, powinien być już fizycznym spotkaniem.

Najbliższy szczyt Rady Europejskiej w Brukseli będzie weryfikatorem tego, w jaki sposób do propozycji Komisji Europejskiej w sprawie wieloletniego unijnego budżetu podchodzą prezydenci i premierzy krajów członkowskich Unii.

Oprócz stanowiska najważniejszych polityków państw unijnych, kluczową sprawą jest też porozumienie na linii Parlament Europejski – Rada Unii Europejskiej. Posłowie do Parlamentu Europejskiego będą musieli znaleźć wspólne zdanie z ministrami poszczególnych krajów Wspólnoty. Niektórzy politycy obawiają się tutaj potencjalnych problemów. Przytacza się na przykład wypowiedź ministra finansów Austrii, który stwierdził niedawno, że zaproponowany przez Komisję Europejską fundusz odbudowy jest w takiej formie dla austriackiego rządu nie do przyjęcia. Chodzić ma o problem zbyt dużego obciążenia austriackich podatników.

Polscy europosłowie z grupy EKR zabiegają o to, aby Unia Europejska utrzymała teraz spójność gospodarczą oraz rolniczą. Nie kryli też zadowolenia z przedstawionej 27 maja propozycji Komisji Europejskiej. Teraz pozostaje sprawa podtrzymania stanowiska tzw. unijnego rządu przez instytucje w Brukseli.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl