By Pernambuko - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8555999

100. rocznica utworzenia I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech

Mija 100 lat od powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech, która jako siedzibę wybrała przedwojenne Opole. Z tej okazji w sobotę w  tamtejszym ratuszu odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta.

W sierpniu 1922 r. został założony Związek Polaków w Niemczech, który miał reprezentować osoby narodowości polskiej w tym kraju. Organizacja została podzielona na pięć dzielnic.

Pierwsza z nich została powołana 18 lutego 1923 r. w Bytomiu, a jej prezesem został Kazimierz Malczewski. Dzielnica z siedzibą w Opolu obejmowała ziemie śląskie, a jej celem było krzewienie polskości wśród lokalnej społeczności.

Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła – Wrocław, podkreśliła, że w działalność Związku Polaków w Niemczech zaangażowało się wielu Ślązaków.

Ziemia śląska, która stanowiła zaplecze organizacyjne i ludnościowe I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech to ogromna ośmiuset tysięczna społeczność polska w okresie międzywojennym. Prawie połowa polskiej ludności – wówczas zamieszkującej państwo niemieckie to Polacy, ludność rodzima, autochtoniczna, zasiedziana od wieków na ziemi śląskiej, która później natychmiast się włączyła w tę działalność. To byli też w dużej mierze powstańcy z lat 1919-1921, którzy zostali na ziemi swoich ojców i musieli przyjąć obywatelstwo państwa niemieckiego, przyznając się do polskiej narodowości, do polskiej organizacji, jaką był Związek Polaków w Niemczech – powiedział Tadeusz Szczyrbak.

I Dzielnica Związku Polaków w Niemczech działała do momentu wybuchu II wojny światowej. Na przełomie sierpnia i września 1939 r. wielu działaczy polskich zostało aresztowanych za przynależność do Związku, a sama organizacja została zlikwidowana.

RIRM

 

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl