fot. Autorstwa This photo was taken by Przemysław JahrAutorem zdjęcia jest Przemysław JahrWykorzystując zdjęcie proszę podać jako autora:Przemysław Jahr / Wikimedia Commons - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18662992

W Bydgoszczy odbędzie się państwowy pogrzeb pięciu żołnierzy podziemia niepodległościowego

W Bydgoszczy odbędzie się dziś państwowy pogrzeb ofiar zbrodni komunistycznych – pięciu żołnierzy podziemia niepodległościowego. Uroczystości z udziałem władz samorządowych, przedstawicieli IPN oraz wojska rozpoczną się o godz. 11.00 Mszą św. w bydgoskiej Bazylice pw. Św. Wincentego a Paulo.

Po Eucharystii kondukt pogrzebowy uda się na cmentarz komunalny przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy, na nowo wybudowaną Kwaterę Żołnierzy Wyklętych. Tam odbędzie się ceremonia pogrzebowa żołnierzy AK: starszych sierżantów: Ludwika Augustyniaka i Floriana Dutkiewicza, ppor. Tadeusza Ośko, Zbigniewa Rostka oraz jednego nieznanego żołnierza. W tym przypadku nie udało się odnaleźć rodziny.

Dr Alicja Paczoska–Hauke z Biura ds. Poszukiwań i Identyfikacji w delegaturze IPN w Bydgoszczy wskazała, jak ważna jest to uroczystość.

– Wszystkie te osoby były związane z konspiracją na terenie Pomorza lub (tak jak Tadeusz Stankiewicz) z Kresami Wschodnimi. Jest to tak ważne, bo jest to uwieńczenie wieloletniej pracy historycznej oraz zmagań archeologów. Kwatera Żołnierzy Niezłomnych jest pierwszym miejscem w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie będą uroczyście chowane szczątki osób, które my jako IPN odnajdujemy w czasie naszych prac – powiedziała dr Alicja Paczoska–Hauke.

Według badań piątym niezidentyfikowanym żołnierzem może być 19-letni Tadeusz Stankiewicz, żołnierz okręgu wileńskiego AK. Jak wyjaśniła dr Alicja Paczoska–Hauke, ze względu, że jest to bardzo popularne nazwisko, nie udało się dotrzeć do najbliższej rodziny, dlatego zostanie pochowany jako ofiara komunizmu, bez podania na nagrobku imienia i nazwiska.

RIRM

drukuj