Dofinansowanie dla rolników na inwestycje chroniące przed ASF

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Dokumenty przyjmują oddziały regionalne ARiMR. 

O wsparcie mogą ubiegać się dwie grupy beneficjentów. Pierwsza to rolnicy, którzy zajmują się chowem, hodowlą nie mniej niż 50 świń lub zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowe. Otrzymają oni środki na inwestycje chroniące gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się wirusa ASF.

Druga grupa to spółki wodne lub ich związki, w których większość stanowią rolnicy posiadający grunty rolne lub w których więcej niż połowa zmeliorowanych gruntów rolnych objętych działalnością spółki należy do rolników. W tym wypadku środki przeznaczone są na realizację zadań zapobiegających zniszczeniu gospodarstw przez podtopienie lub powódź.

Paweł Wojcieszak, rzecznik prasowy ARiMR, wyjaśnia, na jaką kwotę dofinansowania mogą liczyć beneficjenci z poszczególnych grup.

– Jeżeli chodzi o rolników chroniących gospodarstwa przed ASF, to mogą oni maksymalnie otrzymać 100 tys. zł wsparcia, z tym że poziom refundacji stanowi 80 proc. W przypadku spółek wodnych można ubiegać się aż o 1 mln zł dofinansowania i tutaj również jest to 80 proc. poniesionych kosztów. Zapraszamy do naszych regionalnych oddziałów, gdzie można złożyć wnioski o dopłaty. Można to zrobić również za pośrednictwem platformy e-PUAP lub ewentualnie nadać przesyłkę rejestrowaną w placówce Poczty Polskiej – tłumaczy Paweł Wojcieszak.

Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 potrwa do 26 listopada br.

 

RIRM

drukuj