Dofinansowanie in vitro przez budżet miasta w Bydgoszczy

W Bydgoszczy in vitro będzie dofinansowane z budżetu miasta.  Wczoraj radni tego miasta przyjęli uchwałę dotyczącą wprowadzenia programu sztucznego zapłodnienia dla mieszkańców Bydgoszczy na lata 2017 – 2020.

Uchwała w sprawie programu „Leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro w latach 2017-20″ to flagowy pomysł Nowoczesnej. Krytycznie na inicjatywę finansowania procedury in vitro patrzą radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy wczoraj głosowali przeciwko projektowi uchwały.  Za przyjęciem uchwały byli radni koalicji PO – PSL. I to ich głosy przeważyły za jej przyjęciem. Uchwała o leczeniu niepłodności metodą in vitro wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

W 2017 roku na ten cel z budżetu miasta zostanie przeznaczonych 250 tysięcy złotych, a w 2018 i 2019 roku nakłady na ten cel mają  wzrosnąć do 500 tysięcy złotych rocznie. Pieniądze zostaną przeniesione z budżetu na promocję miasta. W sumie w ciągu trzech lat dofinansowanie na leczenie otrzyma 300 par.

Krytycznie na pomysł finansowania procedury in vitro patrzą radni Prawa i Sprawiedliwości, obrońcy życia oraz część środowiska medycznego i Kościół katolicki. In vitro to metoda, która godzi w ochronę życia i godność człowieka. Jest mało skuteczna i kosztowna. W czasie zapłodnienia ginie wiele ludzkich zarodków – wskazuje Ewa Kowalewska, dyrektor organizacji Human Life International –  Polska.

– Żeby się urodziło jedno żywe dziecko, ginie 20 embrionów, czyli jeden do dwudziestu. Skuteczność też jest bardzo niska. Sięgnęliśmy do literatury międzynarodowej (głównie brytyjskiej) i liczba urodzonych dzieci to jest 7,5 procenta, czyli z tego dofinansowania może urodzić się kilkanaścioro dzieci, natomiast dla kobiety jest to niebezpieczne, jest stymulacja hormonalna, wzrasta zagrożenie raka jajnika – zaznaczyła dyrektor.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl