PiS: Stanowcze „nie” dla in vitro poza małżeństwem

Nie będzie zgody Prawa i Sprawiedliwości na tworzenie nadliczbowych zarodków i ich mrożenie. Jak zapowiedział poseł Tomasz Latos, nie będzie zgody także na to, by procedura in vitro była dostępna poza małżeństwem.

Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia odniósł się do zawartości założeń projektu, który wczoraj premier Ewa Kopacz podpisała i skierowała do Sejmu.

Zgodnie z nim, procedura in vitro będzie dostępna dla małżeństw, ale i związków nieformalnych, które udokumentują przynajmniej roczne leczenie niepłodności.

Proponowane przepisy dopuszczają powstanie sześciu zarodków oraz możliwość zapładniania większej ich liczby w przypadku kobiet, które ukończyły 35 lat lub gdy będą tzw. wskazania medyczne. Możliwe ma być też m.in. anonimowe dawstwo zarodków.

Ponadto, zakazuje też niszczenia zarodków, ale tylko tych, które są zdolne do prawidłowego rozwoju.

Poseł Tomasz Latos zauważył, że kolejny raz środowiska lewicowe próbują walczyć o głosy wyborców ideologicznie, nie zważając na dobro polskiego społeczeństwa.

– Na pewno kwestie związane chociażby z ochroną genomu ludzkiego wymagają uregulowania. Brak jakichkolwiek uregulowań powoduje, że wówczas wszystko jest teoretycznie dowolne, a być może – niestety – i w praktyce. Nigdy natomiast nie będzie zgody i przyzwolenia na tego typu projekty i pomysły, jakie są zawarte w tej ustawie. Tam wyraźnie mówi się o dodatkowych zarodkach, o ich mrożeniu. W jakimś sensie pojawia się również zagrożenie eugeniką – wybieranie, który zarodek jest lepszy a który gorszy. Jest wiele niepokojących zapisów, na które nigdy nie może być zgody – podkreślił poseł Tomasz Latos.

Rządowy projekt dot. in vitro spotkał się z krytyką wielu ekspertów z zakresu ginekologii i położnictwa oraz organizacji rodzinnych. Głos zabrało także Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Sekretarz KEP, ks. bp Artur Miziński powiedział w czwartek, że dopuszczenie in vitro jest nie do zaakceptowania z punktu widzenia moralnego jak i nauki Kościoła.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl