Teraz kolej na polski rząd

Przy Instytucie Zachodnim w Poznaniu powstał Zespół Badawczy do spraw Polskiej Mniejszości Narodowej w Niemczech, który od razu rozpoczął działalność. W skład zespołu wchodzą historycy, prawnicy oraz socjolodzy. Dzięki sporządzonej przez to gremium ekspertyzie polski rząd ma otrzymać merytoryczne argumenty w dyskusji z Niemcami na temat przywrócenia Polonii w Niemczech statusu mniejszości narodowej.

Spotkanie w Instytucie Zachodnim, w którym wzięli udział i historycy, i prawnicy, miało na celu przedstawienie opinii publicznej ekspertyzy prawnej na ten temat przeprowadzonej przez prof. dr. hab. Jana Sandorskiego (UAM), prof. dr. hab. Andrzeja Saksona (IZ) i dr. Michała Nowosielskiego (IZ). Uczestnicy, widząc potrzebę kontynuowania badań naukowych nad tym problemem, powołali Zespół Badawczy do spraw Polskiej Mniejszości Narodowej w Niemczech.

W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prof. Sakson stwierdził, że sprawa zarówno wykonanych ekspertyz prawnych, jak i ogólnie problem statusu polskiej mniejszości narodowej w Niemczech cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród polityków, jak i mediów. – Z dyskusji prowadzonej w środę podczas prezentacji ekspertyzy wynika jasno, że według nas status polskiej mniejszości narodowej w Niemczech nadal powinien obowiązywać – powiedział nam prof. Sakson, dodając, iż spotkanie potwierdziło potrzebę kontynuowania tego tematu i konieczność zainteresowania się nim przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. – My, jako fachowcy, dostarczyliśmy merytorycznych argumentów za przywróceniem Polakom statusu mniejszości narodowej, teraz kolej na polski rząd, aby to wykorzystał w rozmowach z władzami niemieckimi, gdy będzie negocjował ten problem – dodał Andrzej Sakson, zaznaczając, że jest ku temu doskonała okazja w postaci obecności w Polsce Cornelii Pieper.

Inny z autorów ekspertyzy, prof. dr hab. Jan Sandorski z Katedry Prawa Międzynarodowego Wydziału Prawa UAM, powiedział nam, że szczególnie jako prawnik jest zadowolony z powołania do życia zespołu Badawczego do spraw Polskiej Mniejszości Narodowej w Niemczech, który w swoim składzie ma zarówno prawników, socjologów, jak i historyków. – Dlatego mam szczerą nadzieję, że prace zespołu przyniosą konkretne rezultaty – stwierdził prof. Sandorski, dodając, że jest przekonany o tym, iż Polakom mieszkającym w Niemczech zostanie przywrócony status mniejszości narodowej. Zdaniem polskiego profesora prawa, niemiecka administracja, twierdząc, że rozporządzenie Goeringa było ważne od 1940 do 1949 roku, przywołuje sytuację niezgodną z prawem międzynarodowym, bowiem już wtedy przed rokiem 1940 obowiązywały zasady prawa międzynarodowego, do którego Niemcy powinny dostosować swoje ustawodawstwo wewnętrzne. A rozporządzenie Goeringa było – zdaniem profesora

– pogwałceniem prawa międzynarodowego. – Co oznacza, że nigdy polska mniejszość nie straciła w Niemczech statusu mniejszości narodowej, bowiem rozporządzenie z 1940 roku od początku było nieważne i nie spowodowało żadnych konsekwencji prawnych – powiedział prof. Sandorski.

Berliński prawnik Stefan Hambura (także uczestnik poznańskiego spotkania) stwierdził w rozmowie z nami, że fakt powołania Zespołu Badawczego do spraw Polskiej Mniejszości Narodowej w Niemczech jest bardzo korzystny, gdyż umożliwi polskiemu rządowi przejście do konkretnych działań i rozwiązań.


Waldemar Maszewski, Hamburg

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl