Słowo ks. biskupa Andrzeja Suskiego – ordynariusza toruńskiego

Siostry i Bracia.

Liturgią sprawowaną w toruńskim sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy z okazji 18 rocznicy utworzenia Radia Maryja dziękujemy Bogu za ewangelizacyjną działalność tej rozgłośni, a także za inne dzieła z nią związane: Telewizję Trwam, Nasz Dziennik, Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.

Radio Maryja powstało 8 grudnia 1991 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia N.M.P., niemal w 28 rocznicę uchwalenia Dekretu Soboru Watykańskiego II o środkach społecznego przekazywania myśli. Właśnie wskazania zawarte w tym dokumencie zainspirowały Warszawską Prowincję Redemptorystów do utworzenia w Toruniu radiostacji, która otrzymała nazwę „Radia Maryja”. Na działalność
tego Radia wyraził zgodę ordynariusz Diecezji Chełmińskiej, śp. bp Marian Przykucki.

Czego uczy Kościół w sprawie środków społecznego przekazywania myśli? Pozwólcie, Najmilsi, że odpowiem na to pytanie zaledwie w kilku punktach na podstawie nauczania Soboru Watykańskiego II.
1. Kościół powołany przez Chrystusa, by nieść Dobrą Nowiną wszelkiemu stworzeniu, uważa za swój obowiązek głoszenia orędzia zbawienia również przy pomocy środków przekazu społecznego. 
Przysługuje mu zatem naturalne prawo używania i posiadania tych środków, o ile są konieczne i pomocne w realizacji jego misji.
2. Na władzy świeckiej, z racji przeznaczenia mediów dla dobra społecznego, ciążą szczególne zobowiązania. Władza ta winna we właściwym sobie zakresie bronić i ochraniać prawdziwą i słuszną wolność informacji, co jest niezbędne dla rozwoju współczesnego społeczeństwa, a także winna otoczyć opieką odbiorców, by swobodnie mogli korzystać ze swoich praw.
3. Wszyscy członkowie Kościoła mają starać się jednomyślnie o to, by środki przekazu społecznego stosowane były skutecznie w pracach apostolskich i uprzedzały szkodliwe inicjatywy, szczególnie tam, gdzie postęp religijny i moralny wymaga pilniejszej aktywności.
4. Należy szczególnie popierać transmisje katolickie, radiowe i telewizyjne, które prowadzą słuchaczy i widzów do uczestnictwa w życiu Kościoła i karmią ich prawdami religijnymi, a gdzie zachodzi tego potrzeba, winno się także z pilnością zakładać katolickie stacje nadawcze, emitujące programy na odpowiednim poziomie i odznaczające się skutecznością oddziaływania.
5. Aby przepoić czytelników duchem chrześcijańskim, należy tworzyć j rozwijać prasę katolicką, która urabia, umacnia i popiera opinię publiczną, zgodną z prawem naturalnym, nauką i zasadami katolickimi, oraz podaje do wiadomości i wyjaśnia fakty dotyczące życia Kościoła.
6. Należy zwiększać liczbę szkół, fakultetów oraz instytutów, w których dziennikarze oraz autorzy programów radiowych, telewizyjnych i innych mogliby otrzymać pomoc formację w duchu
chrześcijańskim, szczególnie gdy chodzi o społeczną naukę Kościoła.
7. Nie przystoi członkom Kościoła patrzeć bezczynnie jak przepowiadanie słowa zbawienia krępowane jest trudnościami technicznymi i wydatkami, które są związane z tymi środkami. Dlatego Sobór zwraca uwagą, że na wszystkich wiernych spoczywa obowiązek utrzymania i wspomagania mediów katolickich, których głównym celem jest rozpowszechnianie i obrona prawdy oraz troska o chrześcijańskie wychowanie społeczności.


flowplayer(„player”, „https://www.radiomaryja.pl/flowplayer/flowplayer-3.1.5.swf”,{
clip : { // Clip is an object, hence '{…}’
autoPlay: false,
autoBuffering: true,
},

});

Siostry i Bracia w wielkiej Rodzinie Radia Maryja! Wasza obecność na dzisiejszej uroczystości w Toruniu świadczy o tym, że doceniacie działalność tego Radia, wspieracie jego zadania ewangelizacyjne
po myśli Kościoła oraz wspomagacie Radio duchowo i materialnie. Rocznicowe święto Radia Maryja stało się. Waszym świętem. Macie prawo do tego świętowania, bo Radio Maryja jest w dużej mierze Waszym dziełem.

W klimacie tego radosnego świętowania witamy serdecznie wszystkich zgromadzonych na sprawowanej liturgii i złączonych z nami na modlitwie przy odbiornikach radiowych i telewizyjnych.

Szczególne słowa pozdrowień kieruję do ks. Abp. Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, którego proszę o wygłoszenie homilii. Po bratersku pozdrawiam księży biskupów.

Ze słowami serdecznych pozdrowień zwracam się do wspólnoty Redemptorystów na czele z Ojcem Prowincjałem. Pozdrawiam także pozostałych kapłanów i osoby konsekrowane.

Na koniec, ale rozmyślnie, by podkreślić znaczenie osób w tym świętowaniu, pozdrawiam wszystkich pracowników Radia Maryja pod przewodnictwem Ojca Dyrektora. Ojcze Tadeuszu, od początku nosisz na sobie brzemiona kierowania Radiem, doświadczając często przykrości z tym związanych. Ale w takich okolicznościach jak dzisiaj jest wielki przypływ radości. Możesz cieszyć się swoim dziełem, które osiąga już wiek pełnoletności – 18 rok życia. Niech ta radość dodaje sił na dalsze lata pracy dla Radia Maryja.

ks. bp Andrzej Suski
biskup toruński
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl