fot. twitter.com

Premier M. Morawiecki udaje się z dwudniową wizytą do Tokio

Premier Mateusz Morawiecki od dzisiaj będzie przebywał z dwudniową wizytą w Tokio, gdzie spotka się z premierem Japonii Shinzo Abe. Rozmowy szefów rządów Polski i Japonii będą dotyczyć m.in. współpracy gospodarczej. Planowane są także spotkania z przedstawicielami biznesu oraz Polonii.

Premierowi w stolicy Japonii będą towarzyszyć m.in. wiceszef MSZ Paweł Jabłoński oraz minister klimatu Michał Kurtyka.

Jak podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Tokio odbędzie się na zaproszenie japońskiego premiera.

„Szef polskiego rządu będzie zabiegał o rozwój współpracy gospodarczej z Japonią, która jest jednym z największych inwestorów azjatyckich w Polsce. Podczas wizyty podsumowany zostanie stan realizacji planu działań na lata 2017-2020 w ramach polsko-japońskiego partnerstwa strategicznego. Omówiona zostanie także kwestia wdrożenia kolejnego planu na lata 2021-2024” – powiedział rzecznik rządu.

„Polska zapewni Japonię o woli realizacji strategicznych inwestycji rozwojowych, których Japonia jest potencjalnym partnerem. Szczególnie dotyczy to budowy i rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), Portu Gdańskiego, rozwoju energetyki jądrowej, współpracy przy rozwoju technologii opartych na ogniwach wodorowych, tzw. +czystego węgla+, a także e-mobilności” – dodał Piotr Müller.

Z kolei wiceszef MSZ Paweł Jabłoński odpowiedzialny m.in. za dyplomację ekonomiczną, zaznaczył, że podstawowe cele wizyty premiera w Japonii to: to zacieśnienie relacji politycznych oraz intensyfikacja relacji gospodarczych.

„Relacje polsko-japońskie bardzo wzmocniły się w ostatnich miesiącach, kiedy to miały miejsce dwa spotkania premierów – jedno przy okazji szczytu UE-Azja w formacie ASEM, a drugie w Bratysławie, w czasie szczytu V4 z Japonią. Styczniowa wizyta premiera Morawieckiego w Japonii jest oznaką tego, że te relacje zacieśniają się jeszcze bardziej” – powiedział Paweł Jabłoński.

„Chcemy, żeby Japonia była naszym strategicznym partnerem w Azji, a to wynika także z potrzeb gospodarczych” – przekonywał wiceszef MSZ.

Paweł Jabłoński podkreślił, że polskiemu rządowi zależy na intensyfikacji relacji ekonomicznych z Japonią w kilku obszarach, w tym związanych z innowacjami i nowymi technologiami, które Japończycy mogą zaoferować.

„Jednocześnie chcemy zaoferować współpracę z istotnymi sektorami naszej gospodarki. Jest cały szereg polskich firm, które eksportują do Japonii swoje produkty i liczymy na to, że przy okazji wizyty szefa polskiego rządu będzie możliwość wzmocnienia tych relacji” – mówił.

„W trakcie wizyty odbędą się także spotkania z udziałem przedstawicieli polskiego biznesu. Omawiane będą również kwestie energetyczne, a w rozmowach weźmie udział towarzyszący premierowi minister klimatu Michał Kurtyka. Z pewnością omówione zostaną także duże inwestycje w Polsce, w tym dotyczące kolei czy Centralnego Portu Komunikacyjnego” – zaznaczył wiceminister spraw zagranicznych.

Premier spotka się też z parą książęcą Akishino.

W 2019 r. Polska i Japonia państwa obchodziły stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych. Japonia to obok Chin i Korei Płd. najważniejszy partner strategiczny Polski w Azji. W 2018 r. polsko-japońskie obroty handlowe wyniosły 4,8 mld USD. Dane za pierwsze 8 miesięcy 2019 r. wskazują na blisko 20 proc. wzrost obrotów. Japonia jest jednym z dwóch największych (po Republice Korei) inwestorów z Azji w Polsce i wg NBP w 2018 r. zainwestowała w naszym kraju 955 mln USD.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl