Japonia i Rosja wzmacniają współpracę w dziedzinie obronności

Japonia i Rosja porozumiały się w sprawie wzmocnienia współpracy wojskowej, w tym przeprowadzenia wspólnych manewrów i ustanowienia mechanizmów konsultacji w dziedzinie obronności – ogłoszono w Tokio po spotkaniu szefów MSZ i resortów obrony obu krajów.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział po rozmowach, że wzmocnienie współpracy w dziedzinie obronności będzie korzystne dla interesów narodowych zarówno jego kraju, jak i Japonii. Chodzi m.in. o zagrożenia związane z terroryzmem, programem nuklearnym Korei Północnej i innymi napięciami w regionie.

Spór między Rosją i Japonią o Wyspy Kurylskie sprawił, że oba kraje nie podpisały jeszcze traktatu pokojowego po II wojnie światowej. Sobotnie rozmowy były pierwszym wspólnym spotkaniem szefów MSZ i resortów obrony. Rosję reprezentował Ławrow i minister obrony Siergiej Szojgu. Po stronie japońskiej w rozmowach uczestniczyli: szef MSZ Fumio Kishida i minister obrony Itsunori Onodera.

Ławrow podkreślał jeszcze przed rozpoczęciem rozmów, że będą one oznaką „nowego etapu w relacjach między Rosją a Japonią″.

W piątek ogłoszono, że pod koniec stycznia lub na początku lutego odbędą się spotkania na szczeblu wiceministrów z obu krajów, natomiast szef japońskiej dyplomacji planuje na wiosnę wizytę w Rosji. Tematem rozmów wiceszefów MSZ obu państw będzie rozwiązanie trwającego od blisko 70 lat sporu o Wyspy Kurylskie.

Coraz silniejsza obecność wojskowa Chin w regionie oraz zagrożenia ze strony Korei Północnej sprawiają, że Japonia stara się o szerszą, nie tylko ze swym kluczowym partnerem – USA – współpracę w sferze obronności. Z kolei Rosja wzmacnia więzy handlowe w Azji. Stara się też o bliższe relacje z Japonią, by częściowo zrównoważyć rosnącą siłę wojskową Chin – zauważa agencja Associated Press.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl