fot. PAP/Tytus Żmijewski

Nie będzie likwidacji urzędu Rzecznika Finansowego

Nie będzie likwidacji urzędu Rzecznika Finansowego. O tym, że rząd wycofuje się z tych planów, dowiedział się „Dziennik Gazeta Prawna”. Zgodnie z propozycją Ministerstwa Finansów, kompetencje rzecznika miały zostać przeniesione do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pierwsze czytanie projektu w tej sprawie w Sejmie odbyło się w styczniu 2021 roku, a następnie został on skierowany do prac podkomisji i tam utknął.

Teraz, jak się okazuje, rząd odchodzi od realizacji swojego pomysłu. Powodem był m.in. sceptycyzm prezydenta wobec likwidacji urzędu Rzecznika Finansowego. Zastrzeżenia w tej sprawie miał też resort sprawiedliwości.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów, Tadeusz Cymański, pozytywnie ocenia zmianę decyzji rządu ws. urzędu Rzecznika Finansowego.

– Pomysł miał na celu wzmocnienie tej funkcji przez połączenie, jasność i czytelny sygnał na rynku. Wielu ludzi nie odróżniało Urzędu Ochrony Konsumenta od Rzecznika Finansowego i tak to miało zadziałać. Wątpliwości spowodowały, że bardzo roztropnie zachował się rząd (z tych sygnałów, które do mnie płyną) i są wzmożone prace nad Funduszem Edukacji Finansowej. Myślę, że to jest dobry kierunek działań – powiedział Tadeusz Cymański.

Według informacji posła Tadeusza Cymańskiego rząd chce wzmocnić funkcję Funduszu Edukacji Finansowej. Miałby on być zasilany ze środków, pochodzących z kar wobec instytucji finansowych. Celem będzie edukacja społeczeństwa, by wzmocnić ich siłę przed różnego rodzaju próbami oszustw i wyzysku.

Urząd Rzecznika Finansowego powstał w 2015 roku. Od tego czasu zajmuje się on m.in. udzielaniem porad i reagowaniem na skargi dot. działalności banków i firm ubezpieczeniowych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl