fot. pl.wikipedia.org

MF opublikowało wykaz przedwojennych nieruchomości, za które b. właściciele otrzymali odszkodowania

Resort Finansów opublikował wykaz ponad 8 tys. przedwojennych nieruchomości, za które byli właściciele otrzymali odszkodowania. Lista zamyka drogę spadkobiercom do roszczeń. Formalnym właścicielem tych gruntów jest Skarb Państwa.

Prace nad stworzeniem wykazu trwały 6 lat. Jak podała „Rzeczpospolita”, spis obejmuje m.in. działki rolne, lasy z jeziorami i fabryki. Wśród nieruchomości z układu Polska – Stany Zjednoczone ponad 500 leży na terenie Warszawy.

Poseł Jan Mosiński z komisji weryfikacyjnej wskazał, że wykaz ukróci proceder złodziejskiej reprywatyzacji.

– Bez wątpienia uporządkowanie kwestii nieruchomości, za które Skarb Państwa wypłacił prawowitym właścicielom odszkodowania, ułatwia nam prace i ułatwi prace komisji weryfikacyjnej. Bo doskonale wiemy z dotychczasowych doświadczeń, że były podejmowane działania, niestety skuteczne, polegające na przejmowaniu tych nieruchomości w sposób niezgodny z prawem. Mało tego, dokonywano reaktywacji spółek na majątku tychże spółek, też w sposób nielegalny – wskazał poseł.

Część dokumentacji do stworzenia wykazu przedwojennych nieruchomości, za które wypłacono odszkodowania, pochodzi z zagranicy. Resort finansów szacuje, że zakres dokumentacji archiwalnej, jaką udało się zgromadzić, obejmuje setki tysięcy stron.

RIRM

drukuj