fot. pixabay.com

Rząd chce zachęcić Polaków mieszkających za granicą do powrotu do Polski

Repatriacja kapitału – tak nazywa się szereg propozycji przygotowanych przez Ministerstwo Finansów skierowanych do polskich emigrantów.

Ponad 20 milionów Polaków mieszka aktualnie poza Polską. Rząd zastanawia się, w jaki sposób ściągnąć ich do naszego kraju. W tym celu przygotowano specjalny program.

Celem programu jest to, aby Polacy, polski kapitał w możliwie dużym stopniu wróciły do Polski. Wzorujemy się na rozwiązaniach z innych państw, takich jak Włochy czy Portugalia – powiedział Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Program repatriacji kapitału stanowi część rozwiązań podatkowych tak zwanego Polskiego Ładu. Skierowany jest do trzech grup społecznych: pracowników, przedsiębiorców i celebrytów. Dla tych pierwszych przewidziano ulgę na powrót.

– Dotyczy ona osób, które mieszkały poza granicami co najmniej 3 lata. I tam miały swoją rezydencję podatkową, a więc tam płaciły podatek. Mają możliwość skorzystania z takich rozwiązań, które pozwolą im przez kolejne 4 lata płacić niższy podatek dochodowy – powiedziała Małgorzata Spychała z Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

I tak osoba, która wróci do kraju, w drugim roku pobytu będzie mogła zmniejszyć podatek płacony w kraju o połowę podatku zapłaconego w pierwszym roku. A więc w roku, kiedy doszło do zmiany rezydencji podatkowej. W trzecim roku z kolei o połowę zapłaconego podatku w drugim roku. Niższe podatki obowiązywać będą przez 4 lata.

– Drugą grupę stanowią przedsiębiorcy, a więc osoby, które uruchomiły poza granicami naszego kraju swój biznes, założyły firmę – oznajmiła Małgorzata Spychała.

W przypadku takich osób przyszłe ulgi podatkowe i inwestycyjne mają zachęcić je do lokowania swojego kapitału nad Wisłą. Na nowym prawie mają skorzystać też sportowcy, celebryci i osoby znane. Dzięki powrotowi do Polski mogłyby one wypromować nasz kraj. Ministerstwo Finansów chce, aby program repatriacji kapitału zaczął obowiązywać od stycznia 2022 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl