Ministerstwo przygotowało projekt nowelizacji ustawy dot. podatku VAT

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT, który przywraca 30 proc. sankcje karne za nierzetelne rozliczenie z podatku. Takie rozwiązanie obowiązywało przed 2008 r. Do nowelizacji ustawy dotarł dziennik „Rzeczpospolita”.

Skarbówka ma zyskać nowe uprawnienia, a urzędnicy będą mogli odmówić rejestracji firm, które mają szybko wyłudzić zwrot podatku. Z kolei nowe firmy będą musiały płacić podatek dodany co miesiąc, a nie kwartał, jak to jest obecnie.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk zauważa, że to już drugi krok uszczelniający system podatkowy. Przypomina, że na początku lipca resort finansów wprowadził m.in. jednolity pakiet kontrolny, który obliguje duże firmy do przedkładania faktur do skarbówki.

To dobre rozwiązanie i jeżeli wejdzie w życie od 1 stycznia przyszłego roku to jest duża nadzieja, że wszystko to, co zostało zawarte w projekcie budżetu, a więc przyrost wpływów podatkowych z tytułu uszczelnienia systemu podatkowego, będzie bardziej realistyczne niż do tej pory – zaznaczył europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Resort finansów przewiduje, że nowe rozwiązania zwiększą wpływy do budżetu o 8 mld zł. Rząd PiS-u przejmując rządy zapowiadał walkę z oszustami wyłudzającymi podatek VAT. Środki mają zostać przeznaczone m.in. na rządowy program „Rodzina 500+”.

 

RIRM

drukuj