J. Szyszko: 17 tys. ha Puszczy Białowieskiej bez ingerencji człowieka

Ponad 17 tys. ha Puszczy Białowieskiej pozostanie bez ingerencji człowieka – poinformował minister środowiska Jan Szyszko i dodał, że jest to odpowiedź na głosy ekologów. Chodzi o gospodarczą część Puszczy, natomiast pozostała cześć zostanie poddana działaniom ochronnym w związku z występowaniem kornika drukarza.

W Białowieży zakończyły się już prace inwentaryzacyjne. Szef resortu środowiska prof. Jan Szyszko zapewnił, że Bruksela jest informowana na bieżąco o działaniach w Puszczy Białowieskiej.

W zagospodarowanej części Puszczy Białowieskiej wydzieliliśmy 17 tys. ha, gdzie wcześniej została zrobiona pełna inwentaryzacja i gdzie nie będziemy `robić – zgodnie z wolą tych ludzi, którzy uważają, że najlepszą formą ochrony jest ochrona bierna. Pozostałą część puszczy zagospodarowanej poddamy działalności związanej z działaniami ochronnymi, zgodnie z wiedzą i planami ochronnymi. Pokażemy, że w ten sposób można chronić i przywrócić ten przepiękny widok puszczy sprzed 20 lat- powiedział prof. Jan Szyszko.

Inwentaryzacja prowadzona była w trzech puszczańskich nadleśnictwach: Białowieża, Browsk i Hajnówka oraz w Białowieskim Parku Narodowym.

Już w najbliższą środę przedstawiciele resortu środowiska i mieszkańcy Białowieży udadzą się do Brukseli, gdzie będą chcieli pokazać Puszczę, jako wielkie dziedzictwo przyrodnicze. W Parlamencie Europejskim odbędzie się konferencja naukowa.

Ponadto zostanie otwarta wystawa poświęcona Puszczy Białowieskiej. Składa się na nią kilkanaście plansz. Wystawę będzie można oglądać przez tydzień.

RIRM

drukuj