MF może zawiesić podatek bankowy do 2018 roku

Resort finansów przygotował projekt nowelizacji podatku handlowego, który zawiesza jego obowiązywanie do 1 stycznia 2018 r. W najbliższy wtorek projektem ma się zająć na posiedzeniu Rada Ministrów. Daninę wcześniej zakwestionowała Komisja Europejska.

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów tłumaczą, że obecnie podatek jest zawieszony tymczasowo na podstawie rozporządzenia. Te kwestię docelowo ureguluje nowela ustawy.

W ocenie resortu rok ma wystarczyć komisji na wydanie ostatecznej decyzji w sprawie podatku od handlu.

Poseł Adam Abramowicz, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, podkreśla, że Bruksela powinna natychmiast wysłać zastrzeżenia  w tej sprawie.

– Chcemy wiedzieć, czy zastrzeżenia dotyczą kwoty wolnej od podatku. Przypomnę, że kwota zwolniona to jest kwota, co do której Komisja Europejska określa małą i średnią firmę i rekomendację, że należy takie firmy wspierać. Nie wiemy, czy ta pomoc publiczna dotyczy też kwoty zwolnionej czy progresji, ponieważ gdybyśmy wiedzieli, to moglibyśmy np. progresję znieść, zostawić jedną stawkę dla tych firm, które osiągają bardzo duże obroty i do tego kwotę wolną. Bez tej wiedzy poruszamy się jak we mgle – mówi poseł Adam Abramowicz.

KE wszczęła we wrześniu postępowanie ws. polskiego podatku od handlu detalicznego i wezwała Polskę do zawieszenia jego stosowania.

Zdaniem Brukseli jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. Po tej decyzji resort finansów zawiesił pobór podatku.

Decyzję komisji Polska zaskarży do Trybunału Sprawiedliwości UE.

RIRM

drukuj