fot. PAP/Darek Delmanowicz

Warszawa: dziś Zjazd Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z Polski

W Warszawie rozpocznie się dziś pierwszy Ogólnopolski Zjazd Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z Polski. W tym roku mija 30 lat od powołania Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Wydarzenie zainauguruje w stołecznej katedrze polowej o godz. 18.00 uroczysta Msza św. w intencji Polaków, którzy podczas wojny ratowali Żydów.

Część z nich została już doceniona przez Państwo Izrael Medalem Sprawiedliwych. Kolejni wciąż są zgłaszani. Artur Rytel-Andrianik, koordynator projektu „Katolicy dla Żydów”, podkreśla, że dziś ważna jest pamięć o tych osobach, które ratowały ludzkie życie.

– Stawiali na szali życia swoje i swojej rodziny, warto o tym pamiętać i mówić. Warto, aby taka informacja szła na cały świat: że Polacy to nie są antysemici, że Polacy jako jedyni byli zagrożeni karą śmierci za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej, nawet za podanie kromki chleba, szklanki wody – są odnotowane takie przypadki. Dlatego to spotkanie jest bardzo ważne, warto żeby usłyszał o tym cały świat – wskazał Artur Rytel-Andrianik.

Do stycznia bieżącego roku odznaczeniem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata uhonorowano ponad 6,5 tys. Polaków. Część historyków szacuje, że liczba Polaków pomagających Żydom jest znacznie większa i sięga nawet 100 tys. osób. Polacy są na pierwszym miejscu listy odznaczonych przez państwo Izrael za pomoc Żydom w czasie II wojny.

Zjazd Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z Polski organizuje Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

RIRM

drukuj