fot. pixabay.com

MRiPS przypomina o zasadach ubiegania się o pomoc dla poszkodowanych w wyniku nawałnic

O zasiłek w wysokości do 200 tys. zł na odbudowę domu mogą się ubiegać osoby poszkodowane w wyniku nawałnic; na remont mieszkania można uzyskać do 20 tys. zł – przypomniało w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1494339072428412935

MRiPS na swojej stronie internetowej opublikowało informacje na temat zasad ubiegania się o pomoc dla osób poszkodowanych w wyniku wichur.

Na zasiłek do 6 tys. zł mogą liczyć rodziny i osoby samotnie gospodarujące, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych). Podstawą do wypłaty jest przeprowadzony wywiad środowiskowy (tylko część VII kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego). Świadczenie wypłaca ośrodek pomocy społecznej.

Poszkodowani w wyniku nawałnic mogą również uzyskać do 20 tys. zł zasiłku na remont budynku lub lokalu mieszkalnego. Resort zaznaczył, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach kwota ta może być wyższa, ale nie może przekroczyć 100 tys. zł.

Na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego poszkodowani mogą uzyskać zasiłek do 200 tys. zł. W tym przypadku niezbędna jest decyzja o nakazie rozbiórki i oszacowanie szkody przez osobę uprawnioną.

Inne możliwe formy pomocy to: udzielenie niezbędnego schronienia, posiłku, ubrania, a także praca socjalna, poradnictwo specjalistyczne, wsparcie w formie interwencji kryzysowej oraz pomoc w formie pobytu w ośrodku wsparcia.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl