fot. twitter.com/MRiPS_GOV_PL

Min. M. Maląg: W tym roku powstanie 113 domów i klubów seniora

W tym roku w całej Polsce powstanie 113 domów i klubów seniora – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas briefingu w Ogrodzieńcu (woj. śląskie). Zaznaczyła, że obecnie takich miejsc w kraju jest prawie tysiąc.

Minister Marlena Maląg, która w Ogrodzieńcu na zaproszenie miejscowego samorządu obejrzała Dom Senior Plus i Klub Senior Plus, a także spotkała się w nich z miejscowymi seniorami, skoncentrowała się w swoim wystąpieniu na polityce senioralnej.

„Od pięciu lat chcemy przede wszystkim poprawić sytuację finansową polskich emerytów. Kwota, która zmieniała się, a więc minimalna emerytura z 880 zł dzisiaj jest to już ponad 1250 złotych. W międzyczasie zostały wprowadzone kolejne świadczenia: 13. emerytura jest wypłacana w tym roku po raz trzeci. Dodatkowo w tym roku będzie też wypłacona 14. emerytura” – przypomniała.

„Te świadczenia w tym trudnym czasie, kiedy walczymy z epidemią koronawirusa, a teraz jesteśmy na szczęście na takim etapie, że mamy światełko w tunelu, dzięki szczepieniom możemy znosić obostrzenia – tak naprawdę te świadczenia stały się swoistą tarczą antykryzysową dla seniorów, dla rodzin z małymi dziećmi, jeżeli mówimy o świadczeniu Rodzina 500 plus” – uznała Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS wskazała, że tegoroczny budżet dysponuje na wsparcie programów społecznych 80 mld zł, w tym 36 mld zł dla seniorów – właśnie na 13. i 14. emeryturę, na waloryzację, a także na programy, dzięki którym seniorzy mogą się rozwijać.

„To są takie miejsca, które tworzymy razem w tej koalicji z samorządami, (…) właśnie kluby, domy seniora – one powstają w Polsce i jest potrzeba, aby powstawało ich więcej. Kiedy obejmowaliśmy rządy, w Polsce było ponad 90 domów i klubów seniora. Dziś mamy ich prawie 1 tys., a kolejnych 113 powstanie w tym roku” – zapowiedziała.

„Na terenie woj. śląskiego mamy już takich domów i klubów seniora 81; kolejne powstaną w tym roku. I co jest ważne, przekazujemy środki nie tylko na utworzenie, ale także na utrzymanie tych domów. Ale to jest właśnie ta wspólna koalicja, to wspólne działanie z samorządami. Do tej wspólnej koalicji dołączamy także organizacje samorządowe” – podkreśliła Marlena Maląg.

Wskazała na realizowany we współpracy z NGO-sami program „Aktywni plus”, w którym organizacje i inne uprawnione podmioty działające na rzecz osób starszych mogą ubiegać się o dofinansowanie swoich projektów kwotą od 25 tys. do 250 tys. złotych – przy budżecie programu 40 mln zł.

Wyjaśniła, że dzięki temu mogą powstawać różne inicjatywy w obszarach aktywności społecznej, walki z wykluczeniem cyfrowym czy zajęć i kursów, zwiększających aktywność seniorów.

„Widzimy, jak chętnie seniorzy chcą się spotykać, jak chcą uczestniczyć w różnorakich zajęciach” – podkreśliła Marlena Maląg, nawiązując też do spotkań podczas czwartkowej wizyty w Ogrodzieńcu.

Minister rodziny i polityki społecznej przypomniała też w czwartek prosenioralne rozwiązania w Polskim Ładzie, przede wszystkim związane z podniesieniem kwoty wolnej od podatku. Mówiła ponadto o projektach Polskiego Ładu związanych z demografią.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek nawiązał do pogody ducha i radości życia ogrodzienieckich seniorów.

„Niech to będzie przykład dla samorządowców, dla wszystkich, którzy będą starali się, aby takie miejsca powstawały na terenie woj. śląskiego i w Polsce” – zaznaczył.

Burmistrz Anna Pilarczyk-Sprycha zapewniła, że osoby korzystające z ogrodzienieckiego domu seniora są wdzięczne za stworzenie im drugiego domu. Podziękowała minister i wojewodzie za możliwość stworzenia takiego miejsca i zadeklarowała wolę tworzenia kolejnych podobnych – jeżeli gmina będzie tylko miała takie możliwości.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl