PSP o nawałnicach: w 20 tys. interwencji uczestniczyło 70 tys. strażaków

20,6 tys. interwencji, 69,8 tys. strażaków PSP i OSP oraz 15,7 tys. pojazdów pożarniczych to bilans związany z usuwaniem skutków frontów burzowych od 10 do 14 sierpnia – poinformował PAP rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

„Zgodnie z poleceniem szefa kierownictwa MSWiA straż pożarna przeprowadziła już 182 kontrole obozowisk, obozów i kolonii dla dzieci i młodzieży we wskazanych miejscach przez kuratoria oświaty” – powiedział rzecznik PSP.

Od czwartku strażacy w całej Polsce usuwają skutki burz, intensywnych opadów deszczu i wichur. Najwięcej interwencji przeprowadzono w czterech województwach: kujawsko-pomorskim (6 tys.), wielkopolskim (5 tys.), w woj. pomorskim (2,8 tys.) oraz w woj. dolnośląskim (1 tys.).

„Działania strażaków polegały i polegają przede wszystkim na usuwaniu dziesiątek tysięcy połamanych i powalonych przez wichurę drzew, które tarasowały wiele ulic, dróg oraz szlaków kolejowych utrudniając komunikację” – podkreślił Paweł Frątczak.

Jak poinformował, w wyniku silnych wichur zostały zerwane lub uszkodzone dachy na 3688 budynkach, w tym 2687 budynkach mieszkalnych. Najwięcej uszkodzeń na budynkach w wyniku wichur jest w woj. kujawsko-pomorskim (2230).

Strażacy zabezpieczają budynki wykorzystując podnośniki i drabiny oraz plandeki m.in. z centralnych magazynów PSP zlokalizowanych w Szkole Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy i Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu.

„Najwięcej działań, z uwagi na przejście burz i trąb powietrznych przeprowadzili strażacy w woj. kujawsko-pomorskim na terenie powiatów żnińskiego, nakielskiego, sępoleńskiego, tucholskiego i bydgoskiego oraz w woj. pomorskim na terenie powiatów chojnickiego, człuchowskiego i bytowskiego” – powiedział przedstawiciel PSP.

W wyniku nawałnic sześć osób zginęło, a 51 zostało rannych, w tym 12 strażaków.

„Strażacy ci zostali ranni podczas usuwania powalonych drzew i zabezpieczaniu zerwanych dachów na terenie woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego” – poinformował rzecznik PSP.

Jak podkreślił, w dalszym ciągu, w całym kraju z uwagi na uszkodzone słupy wysokiego napięcia, zerwane linie energetyczne oraz uszkodzone stacje transformatorowe występują braki w dostawach energii elektrycznej. Według najnowszych danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa pozbawionych energii jest ponad 26 tys. gospodarstw domowych, z których 17,3 tys. znajduje się w woj. pomorskim, 6,9 tys. w woj. kujawsko-pomorskim i 1,8 tys. w woj. wielkopolskim.

We wtorek na mocy decyzji komendanta głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego na teren woj. pomorskiego zostały skierowane dodatkowe siły PSP. To 47 pojazdów i 259 strażaków. Z kolei na terenie woj. kujawsko-pomorskiego działania prowadzą 33 zastępy PSP (134 strażaków).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl