Lasy Państwowe: uprzątanie terenów dotkniętych nawałnicami potrwa do 2019 r.

Uprzątnięcie terenów dotkniętych nawałnicami potrwa do 2019 r – poinformowała rzecznik Lasów Państwowych Anna Malinowska. Dodała, że potrzeba 80-100 lat, by na tych terenach z powrotem pojawił się dorosły las.

„Przewidujemy, że uprzątanie tych wszystkich terenów potrwa do 2019 r.” – powiedziała w środę na antenie Polsat News rzecznik Lasów Państwowych, odnosząc się do obszarów, przez które w ciągu ostatnich dni przeszły nawałnice.

Żeby tam z powrotem był dorosły las, będzie trzeba czekać jakieś 80-100 lat” – dodała Anna Malinowska.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski wyda dziś decyzję o wprowadzeniu tzw. stanu siły wyższej o zasięgu ponadlokalnym w związku z nawałnicami, które przeszły nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia – informowały Lasy Państwowe. [czytaj więcej]

Oznacza to, że w całej Polsce w nadleśnictwach, na terenie których wystąpiły znaczne szkody, powołane zostaną zespoły kryzysowe. Zajmą się one „organizacją i koordynacją działań zmierzających do zabezpieczenia terenów poklęskowych przed szkodnictwem leśnym”. Ponadto, będą odpowiedzialne za uprzątnięcie powalonych drzew z dróg leśnych, oraz przeprowadzenie dokładnej inwentaryzacji szkód m.in. przy użyciu dronów. Ich zadaniem będzie także opracowanie działań, które pozwolą szybko zagospodarować drewno z wiatrołomów, a następnie przystąpić do odnawiania zniszczonych drzewostanów.

Jak mówiła stan siły wyższej, „to jest takie ułatwienie dla nas, wewnętrzne, żebyśmy mogli robić rzeczy, których oczywiście nie było w planach finansowo-gospodarczych na ten rok”.

Anna Malinowska zaznaczyła, że wciąż trwa szacowanie szkód.

„Ostatni meldunek, który otrzymaliśmy z terenu mówił, że uszkodzonych jest 45 tys. ha lasów, jeśli chodzi o szkody w drzewostanach to jest 8 mln m sześc.” – powiedziała, podkreślając, że to ogromna ilość, bo rocznie Lasy Państwowe pozyskują 40 mln m sześc. drewna.

PAP/RIRM

drukuj