Ku czci Loretańskiej Pani

– Grzech musi być zwyciężony. Aby taka sytuacja mogła się urzeczywistnić, Pan Bóg daje światu takich rycerzy Niepokalanej, jak bł. ks. Ignacy Kłopotowski i św. Maksymilian Kolbe, którzy głęboko przeżyli tę prawdę, wskazując na zwycięstwo Maryi – mówił ks. kard. Józef Glemp w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej. W liturgiczne wspomnienie NMP Loretańskiej polskie Loretto zgromadziło na modlitwie kapłanów dekanatu jadowskiego, Siostry Loretanki przeżywające swoje święto patronalne na czele z przełożoną generalną matką Zofią Chomiuk oraz wiernych.

Wraz z mijającym 2008 rokiem mija 80 lat od powstania Loretto. We wrześniu br. diecezja warszawsko-praska cieszyła się podniosłą uroczystością koronacji figury Pani Loretańskiej. W homilii wygłoszonej w czasie Mszy św. 10 bm. ks. kard. Józef Glemp podkreślił, że Domek Nazaretański, który w czasach wojen krzyżowych został umieszczony we włoskiej miejscowości Loreto, jest znakiem tego wielkiego misterium Wcielenia, które dokonało się w Maryi Niepokalanej. – Maryja, która dała światu Zbawiciela, została wyjęta spod wszelkiej władzy szatana, który dotyka każdą naturę ludzką przez grzech pierworodny. I to Niepokalane Poczęcie jest znakiem wyzwolenia z grzechu, dzięki któremu ciągle dążymy do tego, co osiągnęła Matka Najświętsza. Ona jest wzięta z ludzi, ale jako ten wyraz wielkiej łaski Bożej i Bożego wyniesienia – mówił ksiądz Prymas.

Polskie Loretto – ukryte w leśnej ciszy sanktuarium – jest duchowo związane z międzynarodowym sanktuarium Świętego Domku Matki Bożej w Loreto we Włoszech. Ten Święty Dom, który został przeniesiony z Nazaretu, jest Domem, w którym „Słowo Ciałem się stało”. Tak więc Loretański Domek skrywa w sobie tajemnicę Wcielenia Słowa, w którą wpisują się niemalże wszystkie tajemnice z życia Jezusa i Maryi. Podobnie jest w polskim Loretto. – W loretańskim sanktuarium pełnym prostoty i ukrycia pierwsze prawo głosu ma modlitwa, podczas której możemy rozważać: wiarę Maryi w tajemnicy Zwiastowania, znaczenie Ducha Świętego w początkach historii zbawienia, pokorne i ukryte życie Jezusa w Jego narodzeniu, rozmodlone i pracowite życie Świętej Rodziny, ubóstwo świętego domu, które zapowiada ubóstwo krzyża, i wreszcie chwałę Maryi w Jej ukoronowaniu – zwraca uwagę siostra Stefania ze Zgromadzenia Sióstr Loretanek.

Przybywający do sanktuarium wierni mogą pomodlić się przy sarkofagu bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, założyciela polskiego Loretto i Zgromadzenia Sióstr Loretanek. Nie brak tam także miejsca na duchowe rozmyślania na drodze krzyżowej czy dróżkach różańcowych.


SJ
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl